Майки на аутисти търсят помощ за лечение с барокамера
Аутизмът е разстройство на социалното развитие и поведението на човек. Аутистите живеят в свой свят, усамотяват се и се самоизолират, нарушени са взаимоотношенията им с околните, често имат сериозни проблеми с речта. Състоянието се проявява и диагностицира обикновено още в детска възраст. За подобряване живота на дете аутист и адаптацията му е възможно да се прилагат различни терапии. Една от най-ефективните от тях са процедурите с барокамера, разказва Десислава Чапкънова.
По последни данни всяко 1 на 50 деца в света е диагностицирано с генерализирано разстройство на развитието (ГРР) или аутизъм. Статистиката за България сочи, че с такъв проблем е всяко 1 на 150 деца. „Статистиката е страшна, тъжна и трагична”, коментират майките. Те разказват, че за родителите на децата с аутизъм всеки ден и всеки час от живота е борба.
„Като родител на такова дете съм правила най-различни терапии и всяка една е дала своя резултат. Най-голямо положително влияние е оказала хипербарната оксигенотерапия – ХБОТ или процедури в барокамера. При голям процент от децата подобренията се забелязват още след 10-та процедура’”, разказа Десислава Чапкънова. По думите й, се повишава концентрацията, подобрява се разбирането на речта, говорът и повторението на фрази, появява се възможността за имитация, детето започва да използва различни жестове и мимики, да създава очен контакт и да проявява желание за социални контакти.
Десислава Чапкънова успява да осигури терапии за своя четиригодишен син в три различни барокамери в България. Първите две са били във Варна, тъй като барокамерата в МБАЛ-Бургас според жената не е подходяща за деца аутисти. „Това е така поради легналото положение на тялото. За нашите деца да лежат цял час в тясната капсула е равно на мисия невъзможна. Освен това с тях непременно трябва да има придружител”, категорична е бургазлийката. „Други деца аутисти са хиперактивни, като моето, трябва им пространство”, обяснява още тя.
След процедурите детето й започнало да проявява интерес към книги, числа, започнало да брои до 10, да слуша песнички, сънят му се е подобрил, започнало да разбира речта на околните. Подобрили се очният контакт и концентрацията му.
„Разходите ми бяха огромни. Успях да направя тези процедури, защото дълго време работих на две места, за да събера пари точно за тази терапия. Лишавала съм се от най-елементарни неща. Била съм изправена пред дилема: „Дали да си купя яке за зимата, или да спестя пари за поредната процедура?” ….Взех дори пари назаем”, казва още майката.
По-късно разбрала за още две барокамери ,които са пуснати в експлоатация в Бургас. Едната се оказала отново неподходяща, но в другата извършването на процедурите се оказало възможно, тъй като в нея имало достатъчно място, за да влезе детето заедно с придружител. Там направили още процедури, след които детето подобрило разбирането на речта почти на 90%, започнало да изпълнява команди, да рисува, да пише в тетрадка. Все повече търсело вниманието на майка си и само инициирало игри, започнало дори да кара колело и да се опитва да облича и съблича дрешките си само. За тези 170 процедури менюто му страшно много се обогатило, сподели още майката. Синът й започнал да яде месо, риба, яйца, най-различни пресни плодове - храни, които преди това отказвало.
„Казано накратко - аутистичната черупка се счупи!”, развълнувана е жената. Тя е доволна, че в голяма степен е успяла да помогне на детето си, но отбелязва, че ХБОТ терапията е изключително скъпа и е непосилна за много от родителите. Самата тя в момента е безработна и отглежда сина си сама. Затова се е наложило да спре процедурите.
Сигурна е, че отвореното писмо-апел, което е изпратила до Община Бургас, ще доведе до разискване на проблема. „Вярвам в човечността на кмета и мисля, че ще ни обърне внимание”, казва още Десислава Чапкънова. Община Варна подпомага финансово семействата с деца аутисти и осигурява извършването на безплатни процедури в барокамера, казва още жената. Желанието й е един ден бургаските деца също да имат този шанс. Добави Коментар