Цветан Василев: Опустошенията след КТБ може да са като в Германия след Втората световна война
България може да се окаже в ситуацията, в която изпадна Германия след Втората световна война, пророкува банкерът Цветан Василев. В ексклузивно интервю на журналистката Люба Кулезич с банкера-беглец, излъчено в „Добро утро, България!“ по ТВ7, стана ясно, че бюджетният дефицит може да достигне 8-9%. За сравнение, дамата, която бе позорно натирена от Нова телевизия, припомни, че по време на кризата на Жан Виденов, дефицитът беше 7,8%. Според Василев, България е изправена пред финансов апокалипсис заради удара срещу КТБ.
„Не преувеличавам, разбира се. Преди седмица излязоха статистики за бюджетния дефицит. Независимо от всичките свищовски опити на Владислав Горанов да залъгва ЕВРОСТАТ, бюджетният дефицит е 3,8%. Това е според официална статистика, а ако приемем за невъзвръщаема държавната помощ към Първа инвестиционна банка, какво би се получило тогава? А ако не се върнат и средствата, които са предоставени на Фонда за гарантиране на влоговете от държавния бюджет за изплащане на гарантираните депозити в КТБ, знаете ли, че отиваме към 8-9% бюджетен дефицит? И тогава нашата привидна финансова стабилност отива по дяволите“, подчерта банкерът.
„Аз трябва да докажа невинността – моята и на моите колеги, за това, че моделът на КТБ не само не е бил порочен, а е бил един от малкото, които са могли да поставят банката в нормални условия на работа при кризата, която съществува от 2009 г. Ако някой в държавата си мисли, че банките са някакъв оазис на спокойствието, оазис на сигурността при тази икономическа ситуация, дълбоко се заблуждава“, заяви Василев.
След като дамата с острия език го провокира, изтъквайки, че си стои в Белград, страхувайки се да се върне в България, защото ще бъде арестуван, той заяви, че не го е страх от това.
„Аз и тук бях арестуван, когато се предадох в полицията. Не е въпросът в това. Въпросът е, че аз нямам гаранции за справедлив процес. Аз съм убеден, че безправието, което специално Прокуратурата проявява по отношение на мен, може да резултира във всякакви други уродливи форми. Нямам никакво съмнение в това. Аз искам гаранции“, подчерта банкерът.
„Не ми писва от това, какво говорят медиите на Пеевски за мен или няколкото клакьори, някои от които извадени от нафталина. Притеснява ме бездушието на обществото. Не знам колко сигнала трябва да бъдат подадени в Прокуратурата, за да се види, че точно онези техни оръдия са сред основните разграбващи активите. И главният им свидетел, и хората около Пеевски, и хората около Александър Сталийски – това са кръговете, които организираха атаката срещу банката и в момента материализират тези свои усилия чрез серия от безумни цесии, на които само се намигва с добро око от всички органи и институции“, обяснява Василев.
Според него, в момента най-сериозният бизнес в държавата България е брокерският бизнес, свързан с активите на КТБ. „Има няколко брокерски компании – "Пеевски", "Сталийски", брокерска компания "Не знам кой си"... Всеки продава нещо от активите и урежда някой желаещ да се сдобие с този актив на някаква минимална цена. Оказва се, че всички са продавачи. Всички са собственици, а всичко иначе е записано на моя гръб. Системата е проста. Искаш ли да ти уредя "Виваком"? На каква цена си готов да купиш "Виваком"? Добре. Ако ти я уредя, остатъкът ще ми го платиш ли? Все още собствеността на компанията не е променена, но компанията се използва съобразно и според интересите на едни други хора“, добавя финансистът.
Мен ме боли от всичко това, което се случва, сподели той.
„Аз нямам някакъв гениален план, но знам, че в банката има активи за минимум 2 млрд. евро и те могат да бъдат осребрени при волята на държавата и на останалите кредитори“, подчерта банкерът. Според него, КТБ е била сред най-виталните банки в България, защото в нея имали контрол върху работещия бизнес. Ние не сме били спестовни каси и кредитори на недвижими имоти, каквито преобладават в кредитните портфейли на другите банки, добавя той.
„Нормалната стойност на 77-те процента във "Виваком" беше около 450 до 500 млн. евро. И това запознатите с начина на определяне на оценките на телекомите го знаят. Сега някой се опитва да я търгува за 100 или 150 млн. евро!“, разкри Василев.
Той отправи послание към премиера Бойко Борисов.
"Г-н Борисов, ако Вие и Вашето правителство сте заинтересовани, нека да потърсим начин за намаляване на щетите, за удовлетворяване и на държавата, и на Фонда за гарантиране на влоговете, за спасяване на бизнеса, защото косвените ефекти в определени случаи надвишават преките ефекти... Ние говорим за спасяване на бизнес, който да продължава да индуцира доходи и данъци през тези години, а не такъв, който е убит, не бизнес, който в момента единствената му цел е по някакъв начин да се откупи от лапите на всичките тези брокери, за които вече споменах... Сигурен съм, че ще намерим подкрепа и от вложителите, защото единствената им цел е да намерят поне частично компенсиране на изгубените от тях пари. Срамно и недостойно е да бъдат обвинявани тези хора, защото били алчни и лакоми, КТБ давала абсолютно неадекватни и не пазарни нива на лихвите", заяви Цветан Василев.
„Винаги моите противници са експлоатирали моята отговорност към чуждите пари. Поради тази причина не съм искал и не съм търсил публични изяви, за да намаля евентуалното напрежение около банката. Това всъщност беше използвано прекалено добре от моите противници, знаейки моята чувствителност към това какво може да се случи с една банка, когато се шуми около нея. А шумът около банката започна от 2009 – 2010 г. и дълго време е бил целенасочено управляван“, каза още банкерът. Добави Коментар