Витамини, имуностимуланти или ваксина – сега е времето да изберете вашия щит срещу грипа
- Магистър фармацевт Калоянова, влизаме в сезона на вирусите и грипа. Тези, които са решили да вземат мерки се питат какво да изберат, за да се предпазят?
- Да, първата грипна вълна се очаква да тръгне към Европа през октомври, като пикът традиционно е през януари. Добре е още от сега да определим с кои продукти да подсилим организма си, за да се справи с предстоящите вирусни атаки. В избора може да помогне вашия личен лекар или фармацевт от аптеката, в която пазарувате. Преходният есенен сезон с непостоянното си време „оголва“ защитните ни сили. Организмът често е изтощен от летни вируси или след прием на антибиотици. Връщането към традиционното забързано ежедневие, след отпуските, пък засилва стреса. Това, съчетано с нередовното хранене, води до неблагоприятни последици. Да не забравяме, че в този период ядем по-малко зеленчуци и плодове, при което губим естествени витамини и минерали. Всичките тези фактори, съчетани с една вирусна атака, могат да ни разболеят. А ако организмът не е силен, можем да си докараме и усложнения като пневмонии, отити, бронхити.
- Кое е първото нещо, което трябва да направим?
- Първото, което можем да направим е да противодействаме с един мултивитаминен комплекс или просто с витамин С, който е силен антиоксидант. Добре е да вземем и цинк, който е особено важен за имунната и нервната система. В подкрепа на усилията за добър имунитет и повече бели кръвни телца чудесно се вписва ехинацеята. Сред натуралните продукти подходящи са още тези с бъз, коластра, шипка, етерични масла, пчелно млечице, котешки нокът и др. Популярен препарат на билкова основа е Имун гард, който увеличава естествения имунитет благодарение на комбинация от 7 от най-известните Аюрведа билки. В него има Амла /индийско грозде/, Нийм /индийски люляк/, Тулси /свещен босилек/, Куркума, Ашваганда /индийски женшен/, Чесън и Гилой сатва. Действа като имуномодулатор и като пробиотик. Приемането на хранителни добавки само по себе си обаче няма да ни запази здрави. Дори и в по-хладното време трябва да продължим да се движим, да се храним балансирано и да намалим стреса. А по време на епидемии, да избягваме места с повече хора, струпани на едно място.
- Много хора прибягват до хомеопатия, за да подсилят защитните си сили. Вашето мнение – може ли тя да замести ефективно традиционните продукти?
- Хомеопатията е все по-предпочитана, най-вече заради липсата на странични действия и алергизиращи реакции. Освен това, е на достъпни цени. Тя помага по естествен начин на организма сам да се справи с „агресора“. Подходящи за подрастващия детски организъм и за възрастните са няколко хомеопатични субстанции, които вече са включени в един комплексен хомеопатичен препарат - Имунобел. В състава му влизат 4 активни съставки: железен фосфат за засилване на имунитета в областта уши-нос-гърло, черупка на стрида– особено ефективна при възстановяване от тежки заболявания, силициев окис при имунен дефицит, вследствие употреба на антибиотици и калциев флуорид за подкрепа на имунитета срещу инфециозни заболявания. Прилага се при рязко спадане на защитните сили, при остри възпалителни и инфекциозни състояния. Може да се взема профилактично или след употреба на антибиотици, обикновено по 2 таблетки сутрин и вечер в продължение на месец. Хомеопатичните продукти от рода на инфлуцид, осцилококцинум, шуслерови соли и др. също съдействат за мобилизация на имунната система.
- Разчитат ли повече хора на противогрипните ваксини?
- Първо искам да кажа, че притивогрипните ваксини са въпрос на личен избор – част от хората са убедени, че те имат незаменими преимущества и предпазват, други са категорични техни противници. Това, което е важно да се отбележи, че противогрипните ваксини се изработват всяка година на базата на задълбочени изследвания върху най-актуалните и разпространени грипни щамове. Трябва обаче да се знае, че дори и да сте с ваксина, пак може да се разболеете. Но имунизацията намалява риска от възникване на усложнения. Затова и ваксините са ефективни, защото предпазват от развитие на сериозна грипна епидемия. За тези, които желаят да се имунизират срещу актуалните грипни щамове, мога да кажа, че нашите аптеки„Фаркол“ са заредени с противогрипни ваксини на изключително атрактивни цени. Най-подходящият период за поставяне на ваксината е от средата на септември до средата на ноември. Всеки сам преценява как да се защити.