Ромки забременяват ин витро, за да избегнат линч от родата
В повечето случаи, обаче, става въпрос за жени с финансови възможности, които не кандидатстват за финансиране по Фонда за асистирана репродукция, а сами покриват разходите по процедурите си. "В клиниката, в която аз забременях, имаше много ромки. За тях, обаче, репродуктивните проблеми са нещо срамно и в повечето случаи те не споделят с близките си, а ходят тайно на процедури", сподели пред "Телеграф" Вяра, която има заченато 3-годишно момиченце, заченато ин витро.
Тя е чувала и истории на жени, които са били продадени за булки. По думите й, те дори не си помислят за възможността да признаят пред семействата си, че не могат да забременеят естествено.
В интернет също има теми, в които ромското присъствие в ин витро клиниките се обсъжда активно. Според публикациите и коментарите обаче не всички жени от малцинствата само покриват разходите по процедурите си. Някои от тях кандидатстват и за финансиране от държавата, което предизвиква известно недоволство сред обсъждащите. "Не е честно. Заради такива циганки миналата година на мен ми отказаха молбата. Не съм расист, обаче наистина не е честно", гласи един от коментарите в интернет.
Там дори се споменават бежанците, които често били посетители на ин витро клиниките. Добави Коментар