Томислав Дончев: Изборите не са инвестиционен разход, демокрацията струва скъпо
На 25 октомври ще са най-скъпите избори, но това не се дължи на желание на правителството да харчи повече пари за вота. Демокрацията струва скъпо. В крайна сметка изборите не са инвестиционен разход. Това каза в „Денят започва“ по БНТ вицепремиерът по еврофондовете и икономическата политика Томислав Дончев.
„Когато се отделят средства, ние предпочитаме или те пряко да отиват при хората, или от тях да има като резултат нещо построено. Това обаче са избори, които са комбинирани или съчетани с референдум, и ние трябва да следваме стриктно изискванията на Изборния кодекс. Той ни формира ангажимент да провеждаме избори в много малки населени места, в които до момента не са провеждани избори. Тежки и сериозни са извикванията за изборните секции в чужбина. Всичко това увеличава цената“, обясни Дончев.
Той отхвърли вероятността да останем без бюлетини на вота.
Вицепремиерът коментира и приетата на първо четене промяна в Закона за данъчните складове и акцизите, според която газът пропан-бутан вече ще може да бъде пълнен и в бутилки за домакински нужди на бензиностанциите. Той заяви, че процедурата още не е приключила. В момента се провежда експертен и обществен дебат. Дончев обясни, че мотивите на колегите му от Министерство на финансите са ясни – промяната предоставя шанс за по-добър контрол и може би, улеснение на потребителя. От потребителска гледна точка, очевидно има интерес към такава услуга, подчерта той.
„Когато цената на една такава ключова суровина като газа пада, би следвало да се отрази добре. КЕВР вече направи анонс в тази посока. В правомощията на Комисията е да реши как това ще се отрази на потребителите на парно, а от друга страна – и на потребителите на електроенергия“, заяви вицепремиерът.
Той посочи, че в края на програмния период България ще загуби възможност да използва финансиране от еврофондовете за всичко, което не бъде платено до края на годината. “Финалната сметка с какъв процент средства ще приключим програмния период, ще стане ясна около средата на февруари. На база последните ръководства на комисията, ние имаме право да плащаме вътре в страната буквално до 31 декември”, поясни Дончев.
„Има едно друго правило – проект, стартирал с европейски пари в тези рамки, в които той е описан, трябва да бъде завършен. И ако това не стане до 31 декември, ние трябва да го довършим с национални пари. Защото по логиката на колегите от Брюксел, едно парче от път или примерно половин магистрала, или половин мост, в никакъв случай не е действащо съоръжение. Изключително прецизни са изчисленията, които се правят, за да може да избягаме от всички тези рискове. Иначе като финансово изпълнение има няколко различни метода на измерване от близо 7 милиарда и 900 милиона евро, ние сме разплатили около 7 милиарда, което означава, че до края на годината, тези три месеца, имаме тежката задача да разплатим около 850 милиона“, каза още Томислав Дончев. Добави Коментар