Наказват държавите, които не регистрират имигранти
Европейската комисия ще открие наказателни процедури срещу държавите от Европейския съюз, които не регистрират чужденците навлезли на тяхна земя, съобщава БНТ.
Според общностното законодателство, всеки гражданин на държава извън ЕС, трябва да бъде регистриран и да му бъдат снети пръстовите отпечатъци.
Говорителят на комисията отказа да уточни кои са държавите, които ще бъдат наказани, но отбеляза, че те вече са били предупредени.
Междувременно лидерите на съюза се събират на извънреден съвет в Брюксел, за да одобрят споразумението за разселване на мигрантите, постигнато на срещата на вътрешните министри вчера. То предвижда 66 000 имигранти, намиращи се сега в Гърция и Италия, да бъдат веднага заселени в други европейски страни.
Споразумението предвижда България да приеме 852 от мигрантите, намиращи се сега в Италия и Гърция. Бе постигнат компромис след като вътрешните министри се договориха 120-те хиляди мигранти да бъдат заселени на два пъти - 66 000 от тях веднага, а 54 000- по-късно. Не са въведени задължителни квоти, а броят на приеманите мигранти е бил договорен между държавите.
Срещу идеята за квотно разпределение категорично възразиха четири държави – Чехия, Словакия, Унгария и Румъния. Заради това, по настояване на Германия, решението бе взето не с единодушие, а с квалифицирано мнозинство. Така съпротивата на тези 4 страни бе преодоляна. Това според анализаторите означава, че на Съвета на лидерите ще има дълги преговори докато се постигне нов компромис.
Противници на споразумението казват, че то няма да реши проблема с миграционния натиск. Добави Коментар