Знамето на 11-та Айтоска дружина се завърна в Деня на независимостта
Реплика на знамето на 11 Айтоска дружина пристигна в Айтос на 22 септември, в деня, в който айтозлии честваха 107 години от независимостта на България.
Точно копие на знамето, което се съхранява в Националния Военноисторическия музей в София беше историческият подарък за Айтос и айтозлии за националния празник. Изненадата беше подготвена с усилията на ПП ГЕРБ. Заслугата е на ръководството на ПП ГЕРБ - Айтос, на народния представител от ПП ГЕРБ Иван Вълков и на всички айтозлии, които участваха в дарителската кампания за изработването на знамено-реликва във Националния Военноисторически музей - София.
Знамето беше изнесено тържествено на площад "Свобода" от младежи в четнически униформи. Паметният знак за храбростта на айтоските войни беше осветен на площада от свещеноиконом Ромил Негозов. Народният представител от ПП ГЕРБ Иван Вълков тържествено предаде светинята на кмета Васил Едрев, за да я съхрани Община Айтос за поколенията.
Тържественият ритуал по предаване на знамето развълнува и най-малките граждани на Айтос - възпитаниците от петте детски градини, които танцуваха на откритата сцена по повод националния празник. Децата пуснаха десетки бели, зелени и червени балони - своеобразен символ на родолюбието и приемствеността.
Знамето ще бъде експонирано в Арт залата на Община Айтос в специална кутия, при спазване на всички изисквания, поставени от НВИМ - подходящо осветление, климатизация, температура и охрана. От началото на м. ноември т.г., всеки работен ден, гражданите и гостите на Айтос ще могат да видят светинята в общинската зала.
Знамето е ушито от неизвестна айтозлийка на 6 септември 1885 г.. На 14.ІХ.1885 г. новото бойно знаме на дружината е осветено. На 4.ХІ.1885 г. 11-та Айтоска дружина потегля за сръбската граница, за да участва в Сръбско-българската война. На 20.ІІІ.1886 г. Айтоската дружина се завръща в Айтос. По-късно, през 1889 г. 11 Айтоска дружина и 12 Бургаска дружина формират 24 Черноморски пехотен полк Бургас. Добави Коментар