Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Изоставената България: Корабът в Отманли (СНИМКИ)

През 1981 г. бившата плаваща база на ВМФ започва втори живот като школа за подготовка на леководолази
Ключови думи: водолази, училище, изоставен, кораб, Отманли, школа, подготовка, социализъм
Едва ли има българин, роден преди 1980-та, който да не знае какво се крие зад абревиатурата ОСО. Историята на ОСО или Организация за съдействие на отбраната може да се проследи до далечната 1947 г., когато е създаден Народният съюз за спорт и техника, впоследствие преименуван на Доброволна организация за съдействие на отбраната (ДОСО).

Идеята на тази организация е да обучи социалистическата младеж в дейности, имащи пряка или косвена връзка към работата на БНА. Из цялата страна се появяват различни клубове по интереси - морски, радиолюбителски, стрелкови, авто- и аероклубове... Срещу символичен членски внос всеки желаещ може да се запише на курсове по ветроходство, делтапланеризъм, моторно и безмоторно летене, подводен спорт, мотоциклетизъм и какво ли още не.

"Kanale Grande - situacione complicatto" е подходяща епитафия за това място

През 1968 г. ДОСО е разпусната, а дейността й се поема от Комсомола. Това продължава до 1977 г., когато се появява нова организация - за военно-техническа подготовка на населението (ОВТПН). която през 1982 г. е реорганизирана и продължава съществуването си като добре познатото ОСО.

През 1992 г. с постановление на Министерския съвет ОСО престава да съществува и романтичният период за българските младежи, в който са получили възможността свободно да полетят в небесата или да се докоснат до красотите на подводния свят, официално е пратен в историята.

Кнехтовете, чрез които речният кораб е бил привързван към брега, са изрязани, за да бъдат предадени за старо желязо

Но дотогава има още малко време...

През 1981 г. край бреговете на Бургаския залив, в местността Отманли, се появява дълбачката "Скития". Инженерното съоръжение започва бавно да разравя брега, за да прокопае неголям канал. Когато всичко е готово, в него внимателно е вкаран стар речен кораб. Водата е изпомпана, а каналът -  залят с бетон.

Корабът е докаран от Варна. Построен е в Русе и някога е служил като плаваща база, която ВМФ безвъзмездно предава на ОСО за нуждите на бъдещата Централна школа за подготовка на леководолази.

Някога носът на плаващата база е гледал към открито море. Днес изникналите край нея дървета са изменили пейзажа

Началото е трудно. Ремонтът продължава 4 години, като всичко от старото оборудване на плаващата база е демонтирано, за да се отвори повече място. Постепенно помещенията се превръщат в учебни кабинети, кухня, трапезария и увеселително заведение за свободното време. Школата е снабдена дори с барокамера, а предвидената леглова база за персонала и курсистите разполага със 130 легла.

В първите 2 години от съществуването си школата приема и летовници, но в последствие се съсредоточава изцяло върху дейността, за която е създадена. А именно - подготовка на леководолази. Опитни инструктори като покойния Панайот Каприев-Каприто и Георги Георгиев-Янкито ежедневно провеждат теоретични и практически занятия, като много от тях се извършват от борда на зачислено към школата водолазно корабче.

На мостика два ръждиви комина си правят компания със старата мачта

Някои от най-добрите подводни кадри на България са подготвени именно тук.

За съжаление времето не достига. До заветната 1992 г., когато ОСО е разформировано, са са проведени само 10 курса по обучение на леководолази. Впоследствие школата преминава под контрола на новосъздаденото държавно акционерно дружество "Войнтех" - фактическият наследник на ОСО.

Твърде скоро обаче "Войнтех" започва да изпитва финансови затруднения и дейностите, с които се занимава, една по една замират. Така Централната школа за подготовка на водолази в Отманли също е принудена да затвори врати.

Рулевата рубка на кораба отдавна не е служила по предназначение и днес се е разделила с част от дървената си облицовка, послужила навярно за подпалки

Имуществото й е разпродадено на безценица, а през 2006 г. и самата база е изтъргувана на известен бизнесмен за малко под 300 000 лв.

Настоящето продължава да е също толкова нерадостно, колкото и последните дни от живота на школата. Отдавна "не-плаващата база" продължава да ръждясва на сушата, докато от напукания бетон около нея никнат дървета и храсти. Много от металните елементи са изрязани, за да се превърнат в старо желязо, липсва и голяма част от обзавеждането. Единствено няколко оцелели легла и шкафове напомнят, че тук са настанявани хора.

Междувременно животът в Отманли си тече. На плаца, край базата, са се настанили летовници с каравани и палатки, а местните младежи са взели на абордаж стария речен кораб. Там, необезпокоявани от никого, прекарват времето си под сянката на ламаринен навес.

Школата за подготовка на леководолази е важна част от историята на подводното дело у нас. За съжаление - забравена

На този фон водолазното пожелание "за равен брой гмуркания и изплувания" звучи малко пресилено, защото бившата водолазна школа отдавна се е потопила в спомените на последните хора, свързани с нея. И по всичко личи, че завинаги ще си остане там.
9
Коментара по темата
9.
????
09.07.2023 18:13:40
Кой е тоя собственика на корабчето, известния бизнесмен
8.
Я
21.09.2015 14:21:40
ги питайте тия баш "рибари",как станаха такива?Платиха си по един лиценз за парлама и хоп "рибари"Как заградиха пътя и сложиха маси на тая кръчма?Кой им го позволи това?Кой опъва парите от нея?Единия Проданов и лодка няма,а надуваем дюшек ,но е баш "рибаря" с двуетажна къща ...Кораба беше прекрасно място.По едно време,работеше и като детски лагер до мисля 2003г.,след което лека полека започна да се разграбва и руши..
7.
ncuxo
20.09.2015 19:37:08
Ех спомени спомени .
6.
Кораба
20.09.2015 13:49:22
беше нарязан и продаден за скрап от неговия последния пазач Николай"Житаровския",тъй като собственика му не му плащаше заплата.Цялото оборудване за кръчмата Морски сговор бе окрадено пак от кораба.Покрива ,ламарини,бар плот и т.н бе откраднато от т.н "рибари"Стоян Проданов и Митю Брадата...,за да могат по цял ден да се напиват в кръчмата.Рано или късно ще им се потърси сметка.
5.
ехх
20.09.2015 13:29:37
много хубава статия , върнаха се много спомени :)
4.
Ъуо
20.09.2015 11:25:19
O да
3.
msp
20.09.2015 11:23:52
намира се точно до рибарското селище в посока Бургас
2.
Питанка
20.09.2015 11:16:37
Това къде точно в Отманли се намира?
1.
Васил Левски
20.09.2015 10:43:09
Забравили сте да споменете,че този бизнесмен беше направил корабчето дискотека.Беше си вървежно
  Добави Коментар
Тази храна е... Много полезна почти за всички хора Направи страхотен жест Калейн е много класна дама
Ергенът Мартин: Разбрах, че съм влюбен и ще й предложа брак, но сърцето ми е свободно Когато искам да бъда с някоя, или да я целуна, ще е по мое желание, каза той Остави бакшиш, който не се нуждае от коментар Някои хора имат много пари и не ги щадят
Жена му работеше в офис, после преспа с над 1000 мъже, а сега... Оливър Дейвидсън и Бони са в процес на развод, но още се разбират повече от добре  Получиха неочакван "подарък" Пингвините на Антарктида могат да си "играят" с пластмаса
Няма да повярвате на колко години е "Барбито" Марсела държи много на външността Държат се много необичайно Защо речните делфини в Амазонка правят така? Учените са в шах
Шокира всички в "Ергенът"? Маймуна остави Шри Ланка без ток Избухна огромен интимен скандал Бивша звезда от НБА изневери многократно на годеницата си...
Регулацията на цените мираж? Депутат заговори за изкривяване на пазара Когато с външен фактор грубо го ограничаваш, той намира същите обратни мерки на отговор, предупреди Васил Пандов Когато нямаше време, майка ми правеше тези експресни бъркани мекици Тестото се слага да втаса само един час