Пентагонът готви план за защита на Балтика от Русия
Главният сценарий, който безпокои Пентагона, е възможна агресия на Русия срещу балтийските бивши съветски републики - Литва, Латвия и Естония. Това притеснява НАТО още от пролетта на 2014 г., когато Москва анексира Крим.
Вашингтон е готов за балтийска битка срещу Москва. Там разработват два варианта за отговор. Единият е с участието на НАТО, а другият - самостоятелен.
И двата варианта предвиждат противостоене в хибридната война с използваните от Кремъл "зелени човечета" (нахлулите в Крим руски войници без отличителни знаци - б.р.), режисирани протести и кибератаки.
Пентагонът има планове за всякакви случаи - от война срещу Северна Корея до отблъскване на атаки на зомбита, твърди "Форин полиси".
"Като се има предвид ситуацията в областта на сигурността, като се имат предвид действията на Русия, стана очевидно, че трябва да допълним плановете ни за ответни действия, които имаме в случай на възможна агресия срещу който и да било от съюзниците ни в НАТО", казва пред изданието високопоставен сътрудник на Пентагона.
Плановете за война срещу САЩ се преразглеждат чак сега, тъй като Русия от партньор се е превърнала в заплаха за САЩ.
Предишните планове, при чието разработване са взети предвид краят на Студената война и разпадането на СССР, предвиждаха сближаване на Русия със Запада и установяване на партньорски отношения. Особено внимание бе отделяно на взаимодействиято в борбата с тероризма, който в САЩ бе считан за главна глобална заплаха. Това признава Дейвид Окманек, който в началото на 90-те г. бил зам.-шеф на Пентагона по въпросите на военното планиране.
След конфликта на Русия с Грузия през 2008 г. НАТО леко променила плановете си към Москва. Пентагонът обаче така и не го сторил. В САЩ преобладавало схващането, че грузинският президент Михаил Саакашвили предизвикал Москва. След това за президент на Съединените щати бе избран Барак Обама, който обяви "рестарт" на отношенията с Русия във всички сфери - от космическите полети до ядреното разоръжаване. А Дейвид Окманек признава, че не е мислил за Русия почти две десетилетия.
И въпреки опитите на Русия да изтика САЩ от военната база "Манас" в Киргизстан и разни "номера" в Близкия изток тя така и не станала приоритет на американските военни.
"Тя понякога беше трън в задника, но така и не се превърна в заплаха", споделя сътрудник на Сената във Вашингтон.
Но дошъл март 2014 г. и Путин пратил "зелени човечета" в Крим и Източна Украйна. Това сварило напълно неподготвени хората в Пентагона, включително Окманек. Два месеца по-късно той напуснал работата си и преминал в корпорацията РАНД.
Но след още месец Окманек и още един бивш военен, който също отишъл в РАНД, били повикани с молбата да окажат помощ на американските военновъздушни сили. Двамата били помолени да дадат съвети относно Русия във връзка с визитата на президента Барак Обама в Естония преди година.
Игри с трагични резултати
Както правели и преди, Окманек и неговият колега започнали да разиграват военно учение между два екипа, означени като Русия и НАТО. Условията наподобявали обстановката около руското нахлуване в Крим - нарастващ политически натиск срещу Естония и Латвия (членки на НАТО, които граничат с Русия и имат многобройни руски малцинства), последван от провокации, предизвикване на протести и завземане на правителствени сгради.
"Въпросът бе ще може ли НАТО да защити тези страни", спомня си Окманек.
Резултатите от играта били обезкуражаващи. Имайки предвид направените тогава орязвания на бюджетите в страните членки на НАТО и изтеглянето на американските сили от региона, съотношението на живата сила било 2 към 1 в полза на руския екип дори в случай, че всички разположени в Европа сили на НАТО и САЩ бъдат пратени в Балтика. Към това трябва да се допълни и фактът, че руснаците разполагат с най-добрите в света ракети "земя-въздух". И не се притесняват да използват тежка артилерия.
"Изводът след 8-часова игра бе, че ние не сме в състояние да защитим Балтика", заявява Окманек.
Той обаче решил да играе и на другия ден. Този път обаче бил изпробван вариант, при който САЩ и НАТО вече са започнали да извършват положителни промени в разположението на силите си в Европа. Резултатът бил по-добър, обаче не и много оптимистичен.
"Можем да защитаваме столиците, можем да донесем проблеми на Русия и можем да забравим за изненадващ преврат. Но динамиката остава същата", казва Дейвид Окманек.
Заради орязванията на бюджета и числеността на американската армия проблем останало разполагането на войски, свързано с разстоянията. А в това време руснаците спокойно можели да нанесат сериозни щети.
Дейвид Окманек разиграл конфликта общо с 16 пъти с осем различни екипа - както в Пентагона, така и в базата "Рамщайн" в Германия. И всеки път резултатите били едни и същи.
Именно поради тези резултати военното ведомство на САЩ започнало да променя плановете си за конфликт с Русия, при който да защити Балтика. И въпреки това според висш военен не се предвижда сценарий, при който Русия ще се опита да заграби територия от балтийските страни.
3
Коментара по темата
3.
ДГоДухат
20.09.2015 02:47:26
Ебии им майката на Американците,тия изроди само търсят каде да направят война.Остана само Ееропа и сега искат и нас да запалят.Ама. Руснаците така ще им го нахулят с вазелинче!??
2.
52
19.09.2015 17:40:16
Неграмотна мурзилке,
Не ни бомбаРдирай с глупостите си - платени или не.
Не ни бомбаРдирай с глупостите си - платени или не.
1.
54
19.09.2015 17:27:21
Пази боже, американците дето бомбандираха Виетнам, Ирак, Югославия и плащат на ИД за да разпалват войната в Сирия да дойдат с още "помощ" в Европа, че нищо няма да остане от нас. Чакайте поне да се оправим с бежанците дето ни ги натресоха.