Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Работа без договор установила всяка осма проверка по морето

Ключови думи:
Нарушенията, свързани с работното време и по възникване на трудовите правоотношения, продължават да имат най-голям дял от всички установени по време на специалната инспекционна кампания по морските курорти, съобщиха от Главната инспекция по труда.

Традиционно институцията засилва контрола в тях през двата пикови месеца за сезона - юли и август, като се командироват и инспектори от вътрешността на страната.

По време на кампанията са извършени 1286 проверки в областите с курортни селища - Варна, Бургас и Добрич. Това е с 321 проверки повече от миналото лято. Проверени са 1282 предприятия с 24 041 заети лица в тях.

Установени са 152 души, които са работили без сключен писмен трудов договор, т.е. такова нарушение е установявано средно при всяка осма проверка.

Не може да се отчете обаче превантивният ефект от проверките, тъй като се наблюдава практиката масово да се сключват договори след обявяване на кампания. Има и тенденция след проверки работодател, при когото са установени наети без трудови договори, да регистрира такива и за други работници, които не са били открити на работните им места от контролните органи.

Когато се установи нает без договор, задължително се съставя акт за установяване на административно нарушение, с който са свързани и последващи финансови санкции. Те не могат да бъдат под 1500 лв., тъй като в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че това нарушение не може да е маловажно.

Има и един случай, когато едни и същи хора са установени два пъти да работят без договори. Подобно поведение предполага и по-високи санкции, които могат да стигнат до 15 хил. лв., а при липса на съдействие от страна на работодателите и до 30 хил. лв.

Установени са 21 случая на непълнолетни, които са работили без разрешение от Инспекцията по труда и съответно без договори. За тези случаи се сигнализира прокуратурата, тъй като нарушението е криминализирано и се преследва по силата на Наказателния кодекс.

Установените по време на кампанията нарушения, свързани с разпределението на работното време, са 606. Най-често става въпрос за нерегламентираното полагане на извънреден труд, неспазване на изискванията за междуседмична и междудневна почивка, липса на документи на обектите, от които да е видно кой работник кога се е явил на работа и кога трябва да е приключил работният му ден.

За установяване на нарушенията на работното време се налагат по няколко посещения на обектите дори в един и същ ден. Необходимо е и съдействие на самите работещи, каквото обикновено инспекторите не получават. По заплащането на труда са установени 144, най-често за незаплащане на положен нощен труд и на по-високи надници за работа в почивни дни. Съставените актове са 390.

Продължава тенденцията работещите да подават сигнали за нарушения след прекратяване на трудовите им правоотношения или когато вече са напуснали работа.

От инспекцията напомнят, че за да може да се защитят правата на работниците и служителите, те трябва да полагат труд в момента на проверката. Няма как контролните органи на Инспекцията да докажат, че са работили без трудов договор, ако не бъдат установени на работните им места. Правомощията на Агенцията са много ограничени и след прекратени трудови правоотношения, когато работниците и служителите могат да претендират за дължими суми или незаконност на уволнението си единствено по съдебен ред.

Други чести сигнали са свързани с искания за изплащане на заплати или обезщетения, договорени устно. Когато липсват писмени доказателства за дължими и неизплатени суми, контролният орган отново няма правомощия да се намесва.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Проучване: Българите са против еврото Приемането на еврото е част от договореностите на страната ни за финализиране на европейската интеграция 100 лв. глоба, ако не ходиш на профилактичен преглед През 2022 г. 41% от хората над 18 години са посетили личните си лекари с тази цел
Мадона срещу Вучич: Медиите не ви казват това! В момента в Сърбия се провежда един от най-големите студентски протести от 1968 г. насам, написа тя Какво да направите, ако работодателят ви бави заплатата? Инспекторите по труда през 2024 г. са установили 21 531 бр. нарушения, свързани със заплащането на труда
Ад в баровски комплекс в София, вият сирени На мястото са пристигнали три екипа на пожарната, полиция и гражданска безопасност В Русия: връщат ранени войници обратно на фронта в Украйна През октомври 2023 г. заместник-министърът на труда и социалната политика Алексей Вовченко заяви, че на 54% от тежко ранените руски войници се е наложило да бъде ампутиран крайник
Муки разкри последните думи на Мутафова преди смъртта й Когато влязохме последния път в Правителствена болница, тя каза: "Този път аз ще почина", разказа дъщеря й 380 000 лева за гараж в България? Невероятно, но факт Цените на имотите в България по нищо не отстъпват на тези от Франция
Дебора разтърси ефира, проговори за новия ужас в живота й Момичето, което бе нарязано от Георги и получи 400 шева, показа белезите и сподели за неприятни събития Скръбна вест! Почина звезда от "Игра на калмари 2" Актрисата И Джи-Шил (이주실) почина на 81 години след тримесечна битка с рак на стомаха
Учените определиха максималната възраст, до която може да живее човек С напредването на възрастта способността ни да се възстановяваме от болести и наранявания рязко намалява Край: Спират част от мобилните мрежи в България, ето какво следва! Тази година честотният ресурс ще бъде пренареден, за да има възможност за широколентов интернет и мобилни връзки