Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Ретро Флагман: Как ни налагаха измамата за красивото и съвременното, а ни пробутаха комплексите с панелки

Старата сграда на Община Бургас е можело да бъде спасена и остане като архитектурен паметник, но градската управа е имала друга идея. Снимка: Бургаски репортер
Ключови думи: Ретро Флагман, Старите хали, старата община, Бургас, ретро снимки
От днес – 11 септември Флагман.бг стартира своята поредица „Ретро Флагман“. В нея ще ви разказваме интересни истории, прелюбопитни факти, ще вадим от архива материали на бургаските регионални издания, които и днес биха изглеждали актуални.

Поредицата ни започва с коментар от вестник „Черноморски фар“ от 16 декември 1989 година на уважавания журналист Красимира Германова.

Месец след падането на тоталитарния режим в регионалната преса започват да се появяват все повече анализи за тежкия архитектурен удар, нанесен на Бургас в последните 45 години. „Неудовлетвореността сега по-често става обществено достояние“, пише в материала си Красимира Германова.

Разказва и любопитната история как арх. Иван Гюлмезов се опитал да убеди градската управа, че трябва да запази автентичната архитектура в центъра на Бургас, но срещнал чудатия отговор: „За тези съборетини ли става въпрос?“

Факсимиле от вестник "Черноморски фар" - 16 декември 1989 година


Ето и текста, публикуваме го с известни съкращения:

Паметници на безразличието

Архитектурата – само идеал за бъдеще ли?

Философията ни учи, че категорията прекрасно има характер и се променя според идеите на епохата. Една е представата на древността, друга на нашето време. Ако отнесем изискванията на прекрасното към архитектурния облик на Бургас, ще се открои диспропорция между налаганата теза, вътрешната потребност и представата на личността.

Опитахме се да видим втълняваната ни красота за новите жилищни комплекси, но не успяхме. Колкото и примамливи да изглеждат панорамните снимки, не могат да заличат всекидневния ни контакт с неуюта на бетонните клетки. А в същото време се изграждат „експериментални” блокчета и еднофамилни къщи за номенклатурата.

Неудовлетвореността сега по-често става обществено достояние, прозвучава и на митингите, макар че и преди поединично вик за помощ за запазване на архитектурен облик на Бургас, но се разбиваше в стената на бюракратичната система.

Бургаските хали са открити на 1 август 1926 година и бързо се прочуват като най-известните на Балканския полуостров. Разрушават я през 70-те години на миналия век. Постройката е толкова масивна, че премахването й продължава дълго, доста дълго


Кой ще поеме сега отговорността за съборената сграда паметник на културата на Старата община? А на уникалните хали, на магистралата „Булаир”?!…

Обликът на Бургас методично се променя, но по общо мнение не към добро. Спомням си разочарования арх. Иван Гюлмезов от дирекция „Културно-историческо наследство”, който се опитал да убеди стопаните на града, че централната част се нужда от реставрация. Но огледът приключил с констатацията: "За тези съборетени ли става въпрос?”.

Защо се получи разминаване? Първо поради мудността в приемането на цялостен градоустройствен план на Бургас. Наистина, сега остава третата част – на централната градска част и най-после областният център ще започне планомерно да се развива.

Блокчетата на ВХТИ са един от символите на панелното строителство


Неволно се питаме в тези дни на небивала обществена активност: Нима трябваше да се смени върхът на политическата пирамида, за да се постави въпроса и за Бургас? Но всъщност тревогата за родния град е функция от неумолимите закони на административно-командната система, чийто демонтаж сега започва. Защото много често съдбовните решение се взимаха като правило между стените на кабинети, едва ли не на „четири очи”. Изпълнителният комитет на общинския народен съвет понякога демократично предлага обсъждания и популяризиране на идеи, но никога не е използвал референдум за окончателно решение, за да се знае волята на всички.

Така с лека ръка унищожавахме посланията на предходниците ни и жилищната архитектура, за да изградим новия облик на града. В резултат – облезлюдихме центъра. В строените за домове сгради се настаниха учреждения. Неудобни и за служителите. А сега безлюдният център на Бургас във вечерните часове действа потискащо, защото движение замира и приключва с края на работния ден. И 200-хиляден град се отправя към своите спални помещения в покрайнините. Там също е безлюдно, защото няма къде да излязат хората.

Спомням си преди години една среща с отговорниците на архитектурата в тогавашния окръг зададох въпроса защо в Бургас се заличава утвърдената през хилядолетия основна градска комуникация – улицата. Отговорът беше много професионален – високото жилищно строителство изисква отстояние между блоковете минимум 80 метра. Друг е въпросът дали те се спазват.

Без улици изградихме кварталите „Славейков, „Изгрев”, „Меден рудник”, „Зорница”. Наистина, повечето от тях израснаха на голо място, но защо настъплението на архитектурния мравуняк навлиза и в центъра?

Бетонните гета, както ги наричат по света, продължават да ни налагат измамната представа за красиво и съвременно, но жилищният проблем ще си остане болно място още десетилетия. Сега наложеният норматив за жилищна площ увлича по спиралата в омагьосан кръг. Защо?

В реда на нещата е едно семейство да се сдобие със самостоятелно жилище някъде над 40-годишна възраст, но квадратурата не предполага подходящото израстване на децата и само след някакви си 2-3 години същото това семейство отново е крайно нуждаещо се.

Не са една и две фамилиите, които имат по три апартамента, но и трите в три различни краища на града, и трите крайно недостатъчни. Човешкият опит ни показва друго – строи се жилище за поколения напред. Затова предлагаме незабавна промяна на нормативите за жилищна площ. Само така може да се реши проблемът с години напред.

Ликвидиране на така наречената гарсониера – убежище на млади семейства! Спазване на нормативните изисквания за етажност на сградите. В Бургас продължават да никнат небостъргачи като гъби – докога? Спазване на документите за годност и използваемост на жилищния фонд – на стари сгради.

На типично морската атмосфера на Бургас е нанесена рана, но нека те останат като най-красноречив паметник за незаинтересованост и липса на обич към града. Има още какво да съхраним, а и да замислим каква ще бъде паметта на нашето време като послание към бъдещето.
Красимира Германова
12
Коментара по темата
12.
MITKO MOMATA
11.09.2015 23:52:54
I AZ KATO KMET SABORIH MINERALNATA BANQ NA SULEIMAN VELIKOLEPNI,ZA DA MOJE DA VI VZEMAM PARI KATO Q NAPRAVIH MUZEI XIXIXIXIXIXI :))))
11.
Professional
11.09.2015 22:12:18
Do 4 като е велика България поне пиши на великия български език. Псевдо патриот
10.
Do 1
11.09.2015 21:08:52
KOMUNISTITE DOKARAHA SELIANI VUV GRADA ZA DA GO UBIAT. RUSIA IMASHE ZA PLAN DA NI RAZMAJE, DA NI UNISHTOJI I SLED TOVA DA NI ZAROBI.
9.
Пурко
11.09.2015 20:54:02
Очевидно е вярна мълвата, че нито един от работещите във флагман не е бургазлия. Публикувате снимка на Старата община , но в първоначалния й вариант. Покажете още по-красивата сграда, която беше срината за една нощ с танкове. "Панелните блокчета", които сте тапосали са общежитията на ВХТИ. Иначе идеята да покажете как беше унищожен центъра е похвална. Тъкмо вие и живУщите в Бургас ще научите нещо за историята му, която не започва с пристигането ви в него.
8.
*********
11.09.2015 20:31:24
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
7.
Samuil + Simeon Kings of Bulgaria
11.09.2015 20:19:25
SUVETA E MNOGO AMERIKANSKO-TURSKI. KEFI ME CHE NIAMA KOLI.IMA VISOKI PROZORCI, BRAVO. KAKVI HUBAVI SHIROKI ULICI.
6.
Fuck Lenin!
11.09.2015 20:17:08
HALITE PRILICHAT NA IRANSKA BANKA.
5.
w
11.09.2015 20:13:52
Flagman vse lesni temi izbirate.
Zashto ne pochnete edna rubrika KORUPCIA???????
4.
Velika Bulgaria
11.09.2015 20:10:51
EDIN SIV BLOK NA TROIKATA SE STROI VUV STIL GETO, ZASHTO PODKUPIHTE OBSHTINATA DA GO STROITE TAM????? ZASHTO SIV I GROZEN?????
HORATA SHTE BIAGAT OT BURGAS...
3.
Ясновидец
11.09.2015 20:04:37
Така му викат, ама как се пише?
2.
G
11.09.2015 20:04:21
MNOGO ORIGINALNA ARHITEKTURA.
HEM BULGARSKA, HEM LEKO ARABSKA, HEM LEKO MODERNA. SUPER COMBINACIA. EI TOVA HALITE I SUVETA SA SUPER! VIJ KAK IMA VISOKI PROZORCI!!!! FLAGMAN, VUV TAZI RETRO STATIA, MOJE DA NE SLAGATE PORN, CICI, ILI SEX SUVETI.
1.
Koki
11.09.2015 20:02:09
И сега трябва дебат ... Викат му общесрвено обсъждане... Как нищо не се е променилоза 26 години ...
  Добави Коментар
Не правете секс на дивана, защото... Лекар предупреди за сериозни рискове Пазете се от токсични приятели, които могат да съсипят връзката ви Неподходящи изказвания за връзката или партньора ви е първият червен флаг
4-те зодии, които имат ангелски души Ето кои са те  Тези вкусни лодки с месо ще ви станат любимо ястие Всеки знае рецептата
Банята изглежда мръсна и небрежна: премахнете тези неща от нея Вижте кои са те и подрете банята си  Иска да се върне при бившия си Русата Златка опитвала да затопли отношенията си с Благо Джизъса
Вместо 13 заплата у нас много работодатели са раздали за празниците бонуси, тематични подаръци и коледни партита Финaнсoвите кoледни бoнуси сa в гoлям диaпaзoн в зaвисимoст oт зaемaнaтa длъжнoст и видa нa кoмпaниятa - от 200 до 750 лв.  Смесете кисело мляко, брашно и захар на равни части и направете тази сочна торта с неустоим крем Вкусът е впечатляващ, презентацията - още повече
Методът 3-6-9 издава има и бъдеще връзката ви Три стъпки тестват колко здрави са любовните ви отношения... Закупуването на жилище става все по-трудно с тези промени в закона Строителите ще калкулират в цената на имота новия данък, обясни адвокат
Хвали се, че навремето е скъсвал Преслава от се*с Петя, както е истинско й име,  първо бе танцьорка във видеоклиповете на Милко Калайджиев, а след това той я превърна в Преслава, която познаваме днес  Започна скоростен ремонт на ГКПП "Кулата" заради Шенген Целта е с разширение да се направят по две пътни ленти във всяка посока преди пункта