Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Лещите могат да доведат до ослепяване

Проблем може да възникне и ако срокът на годност на лещата е изтекъл, тъй като върху нея може да има наранявания
Ключови думи:
Контактните лещи могат да доведат до тежки възпаления и дори до загуба на зрението, ако не се почистват добре. "Два пъти в моята практика съм виждал загубено око вследствие на гъбична инфекция и носене на контактни лещи. Инфекция, която е много трудна за овладяване, когато не се лекува навреме". Това заяви пред в. "Новинар" д-р Алек Топов, началник на отделението по офталмология към "Токуда болница София".

Именно поради тази причина е от съществена важност преди слагането и свалянето им ръцете да се измиват много добре, съветва специалистът.

"Меките контактни лещи най-често предизвикват дразнене в очите, което може да бъде свързано с разтвор, към който човек има някаква непоносимост", обясни още експертът.

По думите му проблем може да възникне и ако срокът на годност на лещата е изтекъл, тъй като върху нея може да има наранявания.

Според д-р Топов най-добър, но и най-скъп вариант е използването на еднодневни контактни лещи. Причината е, че те не могат да причинят инфекции, тъй като се предлагат в индивидуален разтвор и се изхвърлят след употреба. Друг вариант са едномесечните, тримесечните или едногодишните меки контактни лещи. Има и такива от специален материал, които могат да не се махат продължително време - например цял месец, и дори да не се налага да ги сваляте преди сън.

"Ако лещите са предвидени да могат да се носят повече от един ден, няма никакъв проблем да се спи с тях. Но това не важи за всички лещи", подчерта д-р Топов.

Носенето на лещи в плувни басейни обаче трябва да се избягва. "Предполага се, че може да има микроорганизми, които могат да попаднат между роговицата и лещата. Съответно да се развие много бързо инфекция", категоричен е офталмологът.

По думите му твърдите контактни лещи имат далеч по-дълъг живот, ако се поддържат добре. Медикът разказа още, че в 60-70 на сто от случаите хирургичните интервенции, които извършва, са свързани с премахване на старческо перде (катаракта). Отлепването на ретината при диабетно болни също е нерядко срещано явление. В други случаи пък се налага трансплантация на роговица.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Ето какво време се очаква в България В планините може да вали сняг Свали много килограми Галя с прекрасна визия
Отстраниха заместник-директорът на ГДБОП Калин Литов Срещу него тече проверка за „чадър“ над контрабанден канал Стана за смях Известен бивш спортист повръща пред органите на реда
Бори се за живота си Кристина Апългейт с разтърсваща изповед Много сериозно провинение зад волана Пиян кара камион
73-годишен мъж престъпи закона В Гоце Делчев Трагедия в САЩ Ученик бе смъртоносно намушкан
Наруши мълчанието си за Вал Килмър Шер тъгува Футболна България е в колапс Националният е зад Хаити
Мъж се самозапали в центъра на Амстердам Неприятна случка Ученик обра учителка В САЩ