Ивелина Василева: Само на три плажа състоянието на водата е с по-лошо качество
Резултатите от проверките и взиманите проби в районите за къпане по българското Черноморие показват, че 98% от водите по плажовете в България съответстват на европейските изисквания. Процентът е по-висок, отколкото на другите места в Европа. Това каза в „Денят започва“ по БНТ министърът на околната среда и водите Ивелина Василева.
Туристите се радват на хубаво време и чистота по българското Черноморие, подчерта тя.
„Трудно ми е да посоча трите най-чисти плажа. Извършват се регулярни проверки, анализи, взимат се проби. Това се прави от органите на Здравното министерство, от регионалните здравни дирекции. Има само три плажа, които в началото на сезона бяха идентифицирани като такива с по-лошо качество на водите. Работи се в посока за отстраняване на проблемните зони там. Това са Попският плаж в Царево, плаж във Варна и в района на Златни пясъци“, заяви Василева.
Тя посочи Община Бургас сред тези, които формират като свой приоритет използването на допълните възможности, които дават минералните бани. Природните дадености добре се използват също в Костенец и Разлог.
„Предоставихме на общините възможност да ползват минералните извори, които са държавна собственост. 43 от общините заявиха желанието си за това. 66-те находища имат сериозен ресурс“, добавя екоминистърът.
Инвестициите, които се отделят и подпомагането от Оперативна програма „Околна среда“, водят до желаните резултати, отчете тя.
„Много усилия бяха положени за изграждането на необходимата екологична инфраструктура за събиране и пречистване на отпадъчните води. Районът на Черноморското крайбрежие е изключително важен, както за създаване на добри условия на живот на гражданите, така и за важни икономически дейности, на туризма, на рибарството и за дейности, свързани с аквакултурите. Държавата ни има и ангажименти за опазване на чистота на морските води.
Черно море е чувствителна зона. Инвестираме в изграждане на пречиствателни съоръжения по крайбрежието и необходимата ВиК мрежа“, добавя Василева.
Тя съобщи, че повече от 300 млн. лева са инвестирани за тази цел. „Проектите вече са факт. Голяма част от тях вече приключиха. До края на този месец и началото на септември ще може да видим реализирани едни от най-мащабните проекти в държавата ни. Беше открит обектът в Поморие, във Варна. В Бургас имаше инвестиции, както в пречиствателната станция в „Меден рудник“, така и в други квартали. В Несебър и в Созопол също са реализирани голяма част от проектните дейности. Изградено и дълговодното заустване и в Златни пясъци. Големите населени места вече са обхванати от пречиствателни съоръжения и резултатите са добри“, заяви Василева
Тя припомни, че новата оперативна програма „Околна среда“ бе одобрена от Европейската комисия още в средата на месец юни. „Ние проведохме всички дейности, които са необходими за реалния й старт. Той бе факт на 31 юли, когато обявихме първите покани за проектни приложения, т.е. вече бенефициентите могат да кандидатстват. Чрез компостиращите инсталации, които могат да бъдат изградени от общините и ползвани от тях, отпадъците се обработват по начин, по който стават безвредни. Полезните компоненти може да се използват за наторяване на земи, за рекултивация на терени или за поддържане на зелените системи в градовете. Отпускаме 97 млн. лева на общините, които искат да изградят такива инсталации. За да кандидатстват за безвъзмездно финансиране, те трябва да подготвят своята документация, да извършат съответните анализи, да представят съгласувателните документи“, каза още министър Ивелина Василева. Добави Коментар