Как да оцелеем при инфаркт, ако сме сами вкъщи
Това е може би една от най-важните статии, които някога трябва да прочетете в живота си, защото тя може да се окаже от решаващо значение за него. Само през 2008 г. над 17,3 млн. души умират от сърдечно-съдови заболявания, което се равнява на близо 32 души за минута на ден.
Според данни, предоставени от Световната здравна организация (СЗО), 80% от инфарктите са предотвратими.
Рискови фактори при инфаркт: секс, никотин, висок холестерол, високо кръвно налягане, диабет и заседнал начин на живот.
Симптоми при инфаркт: болка в областта на гърдите; внезапна слабост или умора; болки в тялото и симптоми, наподобяващи грип; дискомфорт в лявата ръка, челюстта, гърба и стомаха; замайване и студена пот.
Как да оцелеем при инфаркт, ако сме сами?
1. Потърсете адекватна лекарска помощ.
Никога не се опитвайте да изчакате пристъпът да отмине. Най-добре е да се свържете с някой, който може да разбере какво е състоянието ви на момента.
2. Дъвчете аспирин.
Дъвченето на аспирин в първите 30 минути от сърдечния удар може да се окаже от решаващо значение за вас. Аспиринът възпира производството на тромбоцити и по този начин разрежда кръвта, като в същото време отстранява съсиреците в нея.
3. Запазете спокойствие.
Промяната в настроението може да окаже влияние върху сърдечната честота и кръвното налягане. Ето защо е нужно да запазим спокойствие. За тази цел трябва да се съсредоточим върху някой хубав спомен и да знаем, че той e най-доброто лекарство, което може да приемем за момента.
4. Легнете по гръб.
Опитайте този метод, докато чакате за помощ. Легнете с гръб към равна повърхност и се настанете удобно. Поставете краката си над нивото на гърба. По този начин вие ще може да отворите диафрагмата и да подобрите дишането, чрез снабдяване на кръвта с кислород.
5. Избягвайте консумацията на храни и напитки.
Консумацията на храни и напитки може да затрудни работата на парамедиците, които се опитват да спасят живота ви. Консумацията на вода е позволена само в случаите, в които искате да приемете аспирин, въпреки че и тогава не е препоръчителна.
Допълнителен съвет:
Помнете, че първите 30 минути от сърдечната атака могат да се окажат от решаващо значение за вашия живот. /framar.bg Добави Коментар