Пребиват зверски деца в Център за настаняване от семеен тип, депутатка от Патриотичния фронт иска ревизия
Ключови думи:
Султанка Петрова, Патриотичен фронт, ВМРО, насилие, побой, център за настаняване, семеен тип, Иванка Славчева, ЦНСМ,
17-годишно момче е било зверски пребито в Центъра за настаняване от семеен тип в Плевен. Младежът бил заключен в празна стая, завързан и налаган от служители, а педагогът Иванка Славчева, която се опитала да го защити, е била уволнена. Пред камерата на ТВ7 тя разказа как децата в центъра са били малтретирани.
„През първия месец бяха сравнително добре нещата. Децата трябваше да се адаптират към къщата. В един момент започнаха да се проявяват по-сериозни проблеми“, разказва Славчева.
Това налагало намесата на спешна помощ, въпреки че в центъра имало медицинска сестра.
„Имахме нужда от лекар. Не е предвидено в проекта да има такъв, но по закон сме задължени при всеки сериозен здравословен проблем, криза или друга неочаквана ситуация, да се обадим на Спешна помощ. Това ни бе забранено от управителя на Центъра. Той твърди, че лекарите не желаят да се занимават с децата“, добавя Иванка.
Поредната криза на агресия не закъсняла, разказва тя. 17-годишно момче започнало да удря персонала и да крещи в центъра. Лекар обаче отново не бил потърсен.
„Освободиха една стая. Сложиха матрак на земята и заключиха вътре детето. Вместо да се успокои, то започна да крещи още повече, опита се да разбие вратата. Тези нехуманни методи са отдавна отречени“, коментира педагожката.
Тя твърди, че се е стигнало до побой над 17-годишното момче, а целта била той да се успокои.
„Вързваха го с колани. Аз избухнах и им казах да спрат. Не можах да издържа и се разревах“, споделя жената.
Ваня разказва, че има още поне три подобни случая на тормоз над деца. В началото на април тя решава да подаде сигнал до експерт, който посещавал няколко пъти центъра. Малко след това обаче е уволнена.
„Продължих да се опитвам да променя нещо. Изпратих сигнал и до Агенцията за закрила на детето. От плевенските служби нямаше никаква реакция. За тях този, който е писал сигнала, е лъжец. Препратих сигнала до София. Обадиха ми се веднага и ми казвах, че ще направят проверка. От 8 до 17 юни я направиха“, добавя Ваня.
Установява се, че има нарушения.
„Налице са пропуски при водене на документацията. Липсва реална оценка на действителните потребности на детето. Няма подкрепящо обучение. Те потвърждават моите сигнали и тревогите ми“, уточнява бившата служителка на ЦНСМ – Плевен.
Към момента служителите са издали само предписания на центъра. Ваня обаче не е сигурна, че са настъпили промени и смята, че тормозът и малтретирането на децата продължават.
В студиото на „Добро утро, България“ от ТВ7 пък депутатът от Патриотичния фронт д-р Султанка Петрова обясни, че за центровете за настаняване от семеен тип са похарчени над 200 млн. лева, а ефект няма и затова се налага ревизия. Кой защитава правата на децата в България, попита тя.
„Шест месеца се опитвам да намеря отговор на този въпрос, а отдавна се занимавам с такива проблеми и като председател на Националната женска организация на ВМРО. Продължавам да работя и да ора в тази нива, но за съжаление от 2010 г. т.е. от началото на процеса, наречен деинституализация, няма добри резултати. В Ямбол почина едно дете и там наричат центъра Дом на ужасите. В Пещера бе изнасилено два пъти едно момченце на шест години, подобно нещо се случи и в бургаско“, припомни депутатката.
„Когато през 2010 г. се започва с този процес, всички политики се насочват към това да бъде направено така, че децата да бъдат близо до своите семейства или до среда, която да отговаря на семейната. Именно затова този процес се разделя на две. Единият лъч е затова да се намерят достатъчно средства и да се направят тези центрове за защитени жилища и други подобни социални услуги, а другият е за промяна в законодателството. От 2010 г. досега някъде нещо се сбърка. Обърка се това, че финансовите интереси минаха над тези на българските деца“, коментира д-р Петрова.
„Като член на Парламентарната група на Патриотичния фронт изисквах и внесох в НС искане да се извърши пълен одит на Държавната агенция за закрила на детето за целия период. Тези къщички бяха уж за деца с увреждания. Тъй като не можаха да се напълнят и много от тях останаха празни, започнаха да се извеждат младежи от Домове за лишени от родителски грижи. В тези центрове от семеен тип няма нищо семейно. Дори храната им се доставя от кетъринг. Тези деца не могат спокойно да напускат къщите. Остават заложници там. Те остават в тях без да са им осигурени най-елементарни условия на живот. На децата не са осигурени инвалидни колички, специални легла и дюшеци, помощни средства, от които имат нужда, за да живеят нормален живот“, подчерта депутатката от Патриотичния фронт.
„Усвоени са много средства. Шест са проектите, по които е работено от 2010 г. до днес, и те са за 200 млн. лева. Този период приключва в края на тази година, но процесът продължава до 2025 г. Сега е моментът да се направи анализ, да се видят добрите и лошите среди. Всеки служител от тези центрове, който каже истината, бива изхвърлен по най-безпардонния начин от тези институции. Нещата опират до кокал и трябва по най-бързия начин да се направи ревизия. Нужно е да се създаде кризисен щаб, който да направи мониторинг на целия процес. Къде са отпуснатите милиони и защо не се работи така, че да се защитават правата на децата“, попита Султанка Петрова.
Тя изтъкна, че се извеждат неправомерно деца от български семейства, защото са бедни. Това е недопустимо, каза още д-р Петрова. Добави Коментар