Официално: Европа иска пари от България за спасяването на Гърция!
"Поради очевидната липса на по-добри решения единственият възможен вариант остава Европейският фонд за финансова стабилност. Това е инструмент, който беше създаден в началото на дълговата криза и принципно трябваше вече да не се използва", коментира той.
"Във фонда обаче има налични пари от европейския бюджет като гаранция, които могат да покрият неотложните плащания на Гърция от 7 милиарда евро през юли и още 5 милиарда през август. Без да върне просрочения заем към МВФ, той не може да участва в сключената сделка с евролидерите за 86 милиарда евро, а гръцките банки няма да получат помощ, за да спрат ограниченията", разкри Домбровскис.
"Проблемът е, че се иска гласуване на ниво 28 страни, а повечето от членките извън еврозоната, като Великобритания, заявиха, че не желаят да поемат задължения заради гърците. Затова Комисията търси начин да ги обезщети и да им даде гаранции", обясни комисарят.
Една от възможностите е изкупуването на ценни книжа за гаранция или бъдещи парични трансфери от европейския бюджет в замяна на този заем.
Предложението отива отново на масата на финансовите министри. България официално не е изразила позиция, но на Европейския съвет на 26 юни премиерът Бойко Борисов заяви: "Ако бяхме сега в еврозоната, ние също ще трябваше да дадем пари за Гърция. И по-бедните ще дадат на по-богатите, което не ми се вижда логично."
Сега се оказва, че българският бюджет може да гарантира за гърците, въпреки че не сме в еврозоната. Ветото срещу заема може да бъде заобиколено чрез гласуване с квалифицирано мнозинство на едва 15 финансови министри, представляващи държави с 65% от общото население на Съюза, обясниха източници от Брюксел.
Еврокомисията обяви нови привилегии при отпускането на 35 милиарда от еврофондовете за Гърция. Комисарят по регионална политика Корина Крецу уточни, че на гърците ще бъдат преведени авансово плащания по още незавършени проекти от предишния и от новия програмен период на обща стойност 1,5 милиарда евро свежи пари. Освен това делът на съфинансиране от гръцкия бюджет остава 10%. За сравнение българската държава участва в европроектите с 20 на сто собствени средства.
5
Коментара по темата
5.
az
15.07.2015 21:51:14
Gurcite sa 10 puti po bogati ot nas i 10 puti po umni, za tova nie bednite mi6ki 6te pomagame za6toto imame pone stabilna bankova systems, a i nikoga ne e imalo kriza v Bulgaria samo da si dobavq...
4.
не искам да плащам
15.07.2015 20:17:28
Референдум задължително. !!!!!!!!!!!!!!!!
3.
Отврат
15.07.2015 19:41:05
Лошото е че онзи ден с лека ръка Бирисов даде за едно благодаря 100 милиона на Юнкер, а всичко е в колапс, ра сега ли няма тихомълком да го направят.
2.
Djaro
15.07.2015 19:17:55
To samo tova ostana kolkoto sme bedni na bogatite da davame
1.
Lord
15.07.2015 19:05:08
Нека да заложат Беломорска Тракия като гаранция и едва тогава ще си помислим.
Иначе референдум да се свика.
И резултата от него ще е :OXI.
Иначе референдум да се свика.
И резултата от него ще е :OXI.