Лидерите на еврозоната постигнаха споразумение за Гърция
Това стана минути, след края на поредните консултации в кулоарите и председателят на Европейския съвет Доналд Туск обяви поредна сесия на лидерите на еврозоната. В съобщение, което вече се определя като историческо, той обяви: "Евросрещата на върха единодушно постигна споразумение. Всички са готови за програма на Европейския механизъм за сигурност ESM със сериозни реформи и финансова подкрепа".
Условията
Третата спасителна програма ще бъде в рамките на 82-86 млрд. евро, но срещу това Гърция ще трябва да въведе и изпълни твърде тежки мерки. До сряда парламентът в Атина трябва да одобри законови промени и мерки, засягащи пенсиите, ДДС, данъчната и публичната администрация. След това предстои споразумението да се приеме и от парламентите на страните от еврозоната.
На съвместна пресконференция председателите на Европейския съвет Доналд Туск, на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и на Съвета на финансовите министри Йерун Дейселблум дадоха подробности за тригодишната програма.
Приватизационен фонд
Приватизацонен фонд за държавните активи на Гърция ще има, съобщи Диселблум. Той посочи, че средствата, натрупани от продажбите, ще бъдат използвани за рекапитализацията на банките в страната. Атина е приела като част от помощта да приватизира активи за 50 млрд. евро. Фондът ще бъде базиран в Гърция и ще се ръководи от експерти. Приходите от него ще отидат за погасяване на дълговете на държавата (12.5 млрд. евро) и рекапитализиране на банките (25 млрд. евро). Предварително исканията бяха този фонд да бъде в Люксембург и да се управлява от германската банка за развитие KfW.
Рекапитализация на банките
Двете страни са се договорили да се увеличи програмата за рекапитализиране на гръцките банки. Секторът ще получи до 25 млрд. евро, като подробностите по тази схема ще бъдат обсъдени днес с представителите на Европейската централна банка. По-късно в понеделник на среща на еврозоната ще бъде обсъден и план за предоставяне на мостово финансиране на Гърция.
Постигнахме компромис и при това положение няма печеливши и губещи, коментира председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Той посочи, че е удовлетворен от постигнатите споразумения.
Отстъпки от Атина
Гръцкото правителство е направило стъпки да върне доверието на европейските си партньори. Сега гръцкият премиер Алексис Ципрас има три дни да прокара през правителството и парламента ключови реформи за пенсионната система, увеличаването на ДДС и други важни промени, поискани от Еврогрупата.
Германският канцлер Ангела Меркел обяви, че ако бъдат изпълнени исканията на еврозоната, Гърция ще получи 86 млрд. евро, а не желаните 53.5 млрд. евро. Тя каза още, че никога не е имало План Б за Гърция (вариант за напускане на еврозоната - временно или постоянно). Изключено е да има опрощаване на номинална част от гръцкия дълг, а удължаване на сроковете за погасяването му и на гратисния период може да се обсъжда на по-късен етап, добави тя.
"Не се съмнявам, че законите ще бъдат приети от гръцкия парламент", каза още тя и допълни, че Гърция е показала силно желание да остане в еврозоната.
От своя страна гръцкият премиер Алексис Ципрас посочи, че тежките мерки за орязване на разходите ще бъдат компенсирани от оздравителен план за икономиката. Добави Коментар