Адвокат: Прокуратурата забулва досъдебното производство в мистерии и никой не търси детето на Нина
Ключови думи:
Нина Мандраджиева, бебе, скандал, новородено, мъртво, разследване, труп, майка, Пламен Димитров, адвокат, Станимир Хасърджиев
Адвокатът на бургазлийката Нина Мандраджиева, чиято дъщеря бе родена жива в частна болница, а след това лекари обявиха, че е мъртва, настоява прокурорът да назначи вещи лица и ако те откажат да направят експертиза, да ги глоби. В студиото на „Тази сутрин“ по бТВ той заяви, че до този момент
Две години и половина след мистериозната смърт на новороденото бебе на Нина Мандраджиева, прокуратурата мълчи. То е живо родено, но после е обявено за биологичен отпадък. Издаден е акт за раждане и е служебно погребано.
Никой не ми търси детето за тези 2,5 години, споделя Нина.
От Окръжна прокуратура – Бургас оповестиха, че нямало медицински специалисти, които да направят експертизата.
„Това е грубо, безчувствено и нагло. Има много несъответствия в самата аутопсия. На едното място пише, че детето е живяло 4 часа и 50 минути, а на друго – че е мъртво родено“, добавя жената.
Аналогична трагедия преживява и Георги Веселинов, чието дете е родено в друга бургаска болница, но преди седем години.
„Роди ни се прекрасно дете, което проплака нормално, но впоследствие казват, че е било болно и че дробчетата му не са се развили. Посъветваха ме да насоча вниманието си към съпругата си, за да не загубя и двете си най-ценни неща в живота“, добавя Георги.
„Описани са 4 реда с болести. Имам чувството, че ако детето ми беше болно от тях, щяхме да знаем още при изследванията, които са правени“, подчерта бащата, който търси гробчето на дъщеря си.
От прокуратурата са удължили разследването до 10 септември, а според Нина и Георги случаи като техните в Бургас има много, но потърпевшите са сринати психически и нямат сили да се борят.
„Липсата на вещи лица е големият проблем. Доста от лекарите казват, че няма труп и няма как да правят експертиза. Те или си дават отвод, или не желаят да работят по случая. Защо прокурорът не назначи вещи лица и ако те откажат да направят експертиза, да ги глоби?“, пита адвокатът на Нина.
„Едно от нещата, за които настояваме, е в България да се даде право на международни независими експерти да бъдат канени и да могат да правят експертиза. Това е един от начините да се отвори системата и хората да могат да си търсят правата“, подчерта шефът на пациентската организация.
Адвокат Пламен Димитров пък сподели, че е бил на дело в Монтана, за което е сигурен, че лекари са убили детето на техни колеги. „Там се направи една седморна експертиза, в която бяха написани глупости от сферата на фантастиката. Пишеше, че е починало от поглъщане на керосинова киселина“, добавя юристът.
Според него, най-фрапиращите разминавания в случая с Нина са, че в аутопсионния протокол съдебния лекар е писал, че детето е живяло 4 часа и 50 минути, а в заключението на същия документ е писал, че мъртво родено. Живяло ли е това дете или не, пита той.
„Очевидно е живяло, защото са източили една клинична пътека от НЗОК на стойност 1815 лева. Има много неща в този случай, които са показателни за цялата ни здравна и съдебна система“, отговаря д-р Хасърджиев.
След като водещият припомни, че има слух и за това, че е отворен гробът на малката Мария, а вътре не е открито тяло, д-р Станимир Хасърджиев коментира, че това е най-фрапиращото в случая.
„Има документ, че е погребано, а всъщност липсва тяло. Проблемът тук е тази тайнственост. Тя създава впечатлението у хората, че нещо се прикрива. Всички трябва да разберем, че колкото по-бързо приключват такива дела и колкото по-публична е информацията, толкова е по-добре за всички. Ако някой е направил нарушение, да си поема санкциите! Ако някой не е погребал детето или не се знае къде е, да си поеме отговорността, но не може всичко да се забулва, защото накрая хората остават с впечатлението, че в тази държава няма справедливост“, каза още д-р Хасърджиев. Добави Коментар