Нулев интерес от бургазлии към разяснителната кампания на ЦИК за изборите
Ключови думи:
цик, гласуване, разяснителна кампания, избори, октомври, уседналост, бюлетини, тъмна стаичка, секция, бургас
Само петима граждани присъстваха днес на разяснителната кампания на ЦИК за предстоящите местни избори. Представителите на избирателната комисията се пошегуваха, че липсата на интерес се дължи на хубавото време и хората са предпочели да отидат на плаж, вместо да слушат как да дадат своя вот на 25 октомври.Те обясниха, че навършилите пълнолетие ученици и студентите ще имат право да гласуват на предстоящите избори само по настоящ или заявен настоящ адрес, а не в населените места, в които се обучават. За да могат да участват пълноценно във вота, младите хора ще има право на 3 дни ваканция.
Отбелязването върху бюлетината се извършва задължително със син химикал и с отметка: x или v. При преференциалното гласуване за общински съветници се зачерква съответният номер в кръгчето, като имената на кандидатите не фигурират в бюлетината, а в отделен списък, разположен в „тъмната стаичка”. Ако хората не гласуват преференциално за своя кандидат, изборът им автоматично отива за първия в листата.
Представителите на ЦИК разясниха подробно и термина „показан вот”. Той се наблюдава, ако избирателят не сгъне бюлетината след излизането си от „тъмната стаичка” и изборът му се види от застъпници или членове на комисията. Тогава неговият глас се анулира. При грешка хората могат да поискат нова бюлетина само веднъж.
Интересна е и възможността за повече от една „тъмна стаичка” в избирателна секция. Това със сигурност ще се случи, ако изборите съвпаднат и с референдум, както предлага президентът Росен Плевнелиев.
„На първо четене в Народното събрание мина промяна на закона за гражданската регистрация, касаещ уседналостта и регистрацията по настоящ адрес. В момента всеки, които се е регистрирал 6 месеца преди датата на изборите, независимо къде, на какъв адрес, независимо колко души в един дом или апартамент, има право да гласува. В момента се гласува въвеждането на ограничения в тази насока и ЦИК ще трябва да се съобрази с тях. На въпроса ми, свързан с тази тема, членовете на ЦИК отговориха, че докато законът не влезе в сила, те няма как да реагират. Още нещо ми направи впечатление на днешната среща. За парламентарните избори се позволяваше листата да бъде два пъти по-голяма от броя на мандатите. Тук законът се произнася, че колкото са съветниците, точно толкова голяма е и листата. Защо е това? Има хора, които искат да бъдат включени в тази листа. Те имат своята амбиция да присътват пред обществото, да изкажат своето мнение и преференцията да им даде възможност, например от 15 място да минат на 2. А сега законът ги ограничава”, заяви Драгомир Попов, един от малкото граждани, дошли на днешната разяснителна среща.