Над 200 певчески състави и индивидуални изпълнители участваха в шестото издание на "Странджа пее"
Организатори тази година бяха Община Малко Търново и Министерство на културата, в партньорство с Българско национално радио, Дирекция на Природен парк “Странджа“ и Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей - БАН
В шестото издание на събора участваха над 200 певчески състави и индивидуални изпълнители от страната. Всеки участник получи грамота за участие, а на доказалите висока степен на художествено – изпълнителско майсторство, журито присъди първо, второ, трето и поощрително място за всяка възрастова група в съответната категория и връчи диплом. Конкурсните програми се оценяваха от журита на две сцени: в центъра на селото и в м. Стърната. На І-ва сцена журито бе в състав: председател – проф. д-р Светла Калудова-Станилова, декан на факултета “Музикален фолклор и хореография“ при Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство- гр. Пловдив и членове: доц. д-р Валентина Ганева-Райчева - представител на Института за етнография и фолклор към БАН, Ташо Барулов - представител на Съюза на българските композитори и преподавател в Националното училище по фолклорни изкуства“Филип Кутев“ - гр. Котел, Ангел Добрев - представител на Съюза на българските композитори и солист на Оркестъра за народна музика към БНР. На ІІ–ра сцена журито бе в състав: председател – доц. д-р Наталия Рашкова - представител на Института за етнография и фолклор към БАН и членове: Ваня Монева - продуцент “Народна музика“ при БНР, Димитър Христов - диригент на Оркестъра за народна музика към БНР, гл. ас. д-р Владимир Владимиров - представител на Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство - гр. Пловдив.
Призът „Странджа пее“ 2015 бе връчен от кмета на Община Малко Търново Илиян Янчев на 14 – годишният Иван Стоянов Христов от с. Равадиново по време на гала концерта на лауреатите от предишни издания на събора. Пожеланието на г-н Янчев към даровитото дете бе да поеме по стъпките на всички присъстващи на сцената известни странджански изпълнители, сред които Янка Рупкина, Калинка Згурова, Манол Михайлов, Лазар Налбантов, Радостина Йовкова, Костадин Михайлов, Петко Янгьозов, Зорница Георгиева.
Всички наградени изпълнители в различните възрастови групи можете да видите в публикуваните протоколи от работата на журитата в сайта на Община Малко Търново http://www.malkotarnovo.org/new/index.php/59-saobshteniya/377-22-06-2015-g.
Тази година, в рамките на събора, се проведе и научна конференция “Фолклорният фестивал – минало, настояще и бъдеще (проблеми и перспективи)“ в конферентната зала на НЧ “Просвета – 1927“ в с. Граматиково. Целта на конференцията бе да насочи вниманието на изследователите към проучване на съвременните изисквания и предизвикателства пред фолклорните фестивали.