Туризъм в резервати - Узунбуджак, дом на 635 вида висши растения
Ключови думи:
резерват узунбуджак
Резерват „Узунбуджак” се намира в югоизточна България, на територията на община Малко Търново в землището на село Сливарово. Разположен е на границата ни с Република Турция. Резерват „Узунбуджак” е най-големият от петте резервата на територията на природен парк „Странджа” и е на шесто място по площ в страната.
Обявен е със Заповед №2245/3.12.1956 г. на Министерството на горите и горската промишленост с цел опазване на представителни за Странджа горски съобщества от източен бук и източен горун с участието на южноевксински вечнозелени и листопадни храсти и тревисти видове.
През 1977 г. е включен в листата на биосферните резервати към програмата „Човек и биосфера” на UNESCO. Резерват „Узунбуджак” е единственият резерват от тази категория, включващ представителни екосистеми от суббиома Странджански широколистни гори с вечнозелен подлес.
ФЛОРА:
В резерват „Узунбуджак” са установени 635 вида висши растения, което представлява почти 40% от растенията, които се срещат в Странджа планина. Известни са 45 вида висши расте- ния с консервационна значимост. Защитени от Закона за биологичното разнообразие са 44 вида, в Червена книга на България са включени 14 вида с категория „застрашен”. В резервата се опазват популации на един български ендемит - крумово великденче и три балкански ендемита. Реликтните видове висши растения са 32. Най-голям дял имат горските съобщества - 94 %. Горите от източен горун са сред най-широко разпространените дъбови гори в резервата, особено в по-високите билни участъци. Източният горун срещаме в смесени гори, най- често с благун, цер, странджански дъб - лъжник, обикновен габър и келяв габър. Вечнозеленият подлес е представен от странджанската зеленика, лавровишня, понтийско бясно дърво, килхидски джел, калуна.
ФАУНА:
На територията на резерват “Узунбуджак” се срещат 32 вида бозайници и 17 вида прилепи. Най- голяма консервационна тежест имат: европейски вълк, видра, дива котка и златка. Характерни са видовете птици, срещащи се в буково-дъбови гори: чинка, голям синигер, червеногръдка, черноглаво коприварче, орехче. В хралупестите дървета гнездят зелен, голям и малък пъстър кълвач, черен и белогръб кълвач. Прелетни видове са: белоопашат мишелов, малък креслив орел, различни видове соколи, кукувица, лястовици, черен щъркел.
„Узунбуджак“ се обитава и от 25 видове земноводни и влечуги - голяма крастава жаба, голяма водна и дългокрака горска жаба; зелен и кримски гущер, слепок, южен гребенест тритон и няколко вида змии - медянка, голям стрелец, смок-мишкар, вдлъбнаточел смок, пъстър смок и др. От рибите с висока консервационна стойност са резовска брияна и лупавец.
Узунбуджак
МАРШРУТНИ ПЪТЕКИ
Резеватът е достъпен за посетители по четири маршрутни пътеки, утвърдени със заповед на МОСВ. Най-лесен за преход е маршрутът до изоставената гранична застава в м. Яневица, който следва стабилизиран горски път. Останалите три пътеки преминават по пресечен терен и изискват туристическа екипировка. Пътеките са маркирани със знаци и информационни табели. При преминаването по пътеките следва да се спазват следните забрани:
- отклоняването на посетители и навлизане в ре-
зервата
- замърсяване с битови и други отпадъци
- бране, събиране, отрязване, изкореняване или
друг начин на увреждане на екземпляри от растител-
ни видове
- убиване, улавяне, преследване, обезпокояване или
друг начин на увреждане на екземпляри от животин-
ски видове
- палене на огън и бивакуване.
Добави Коментар