Турските сили попречиха с водни оръдия и изстрели на хиляди сирийци да преминат границата
Сирийците са се доближили до телените огради около граничния пункт в Акчакале, но не са били допуснати да продължат на турска територия.
Те бягат заради опасения от предстоящи сражения на фона на настъплението на кюрдите към сирийския град Тал Абияд, който е под контрола на „Ислямска държава“.
По-рано Сирийската обсерватория за човешките права съобщи, че кюрдските сили са на около 10 км от града.
Терористите от „Ислямска държава” принудиха хилядите сирийски бежанци, които се опитаха да избягат от контролираната от екстремистите територия, да се върнат обратно и отново да се изправят лице в лице със смъртта, намирайки се само на около 30-тина метра от сигурността зад турската граница.
Турските сили за сигурност са гледали как тежко въоръжените ислямисти са блокирали контролно-пропускателния пункт Тал Абияд. Мъжете, жените и децата са били спрени с дулата на оръжия на метри от граничния град Акчакале.
От турското здравно министерство потвърдиха, че през изминалите дни 13 000 души са преминали пункта, който е единствен в района от началото на месеца.
Екип на АП видял на пункт Акчакале как стотици сирийци, стоят от едната страна на границата заедно с багажа си. В един момент въоръжена група мъже се е приближила към тях и им е заповядала да се върнат обратно.
В изявление Сирийската кюрдска бойна сила, известна като YPG, заявила, че техните бойци са заобиколили контролирания от „Ислямска държава” град Сулук, разположен на няколкото километра югозападно от стратегически важния град Тал Абияд.
Твърди се, че „Ислямска държава” е „изгубила контрола” върху Сулук и кюрдските сили напредват към Тал Абияд. В него се казва още, че пътят, свързващ Тал Абияд и Ракка, е под контрола на YPG. Информацията не е официално потвърдена.
Базираната във Великобритания Сирийска обсерватория за човешките права заявих, че кюрдите са на по-малко от шест мили от Тал Абияд. Загубата на града ще бъде огромен удар по „Ислямска държава”.
Граничният град е основно място за търговията, включително и на петрол, на екстремистите, както и входен пункт за чужденците, дошли от Запада, за да се присъединят към „Ислямска държава”.
Градът също е ключова връзка между Турция и сирийския северен град Ракка, който е смятан за сирийската столица на „Ислямска държава”. Добави Коментар