Проф. Божидар Попов: Престъпно нехайство е децата да не бъдат хранени с месо, уврежда се организмът им
Престъпно нехайство е децата да бъдат лишавани от месни хранени, тъй като подрастващите имат най-голяма нужда от пълноценния белтък. Той им е нужен за техния растеж и развитие. Бременните жени и кърмачките също не трябва да си правят експерименти със суровоядство или вегетарианство. Изключително опасно е за тинейджърките да се подлагат на подобни диети, тъй като се променя техният генотип. Това се отразява на тяхното потомство, предупреди председателят на Българското дружество по диететика и хранене проф. Божидар Попов. В „Добро утро, България!“ по ТВ7 той заяви, че липсата на пълноценния белтък променя профила на жената и когато реши да стане майка, нейният генотип е увреден, а детето поема тези негативи.
„Децата на родители, които неразумно са се лишили от пълноценна храна, страдат повече от съдови и от ракови заболявания, от диабет и ендокринни болести. Това е доказано. Затова поколенията, които се раждат по време на войни, когато има оскъдица от храна от животински продукти, имат високо ниво на сърдечно-съдови заболявания. Отразява се негативно на цели поколения, когато майките са били принудени да не приемат пълноценна храна“, коментира проф. Попов. Той препоръчва в суров вид да приемаме само зеленчуци, плодове и до известна степен ядките.
„С термичната обработка се постигат няколко полезни неща - унищожават се бактериите и др. вредни микроорганизми, които се намират в животинските продукти, повишава се усвояемостта на храната от организма, удължава се трайността им. При суровоядите има риск алергени и токсични вещества да попаднат в организма им“, предупреждава професорът.
„Белтъкът на растителните продукти има един аминокиселинен състав, докато животинските съдържат 10 незаменими аминокиселини, които са изключително полезни и важни за здравето, защото те изграждат хормоните и имунната защита, кръвните клетки. Не бива да се прекалява с животински продукти“, добавя диетологът.
В България обаче расте броят на хората, които определят себе си като суровоядци.
Яна, която е учителка по йога, е веган от две години и твърди, че се чувства прекрасно. „Неконсумирайки животинска храна си спестяваме мазнините, които се натрупват в тялото и стесняват кръвоносните ни съдове. Те водят до редица заболявания“, казва Яна.
Диетолозите обаче предупреждават, че суровоядството може да предизвика хранителни дефицити.
Аз съм веган от 2 години и показателите на В12 са ми отлични, хвали се учителката по йога.
„Следя всички показатели. Нямам анемия, няма дефицит на калций в кръвта. Изследвам ги всяка година“, добавя Яна.
Тя отглежда двете си деца до тригодишна възраст на вегетариански режим, но вече ги оставя сами да правят избора си.
„В момента, в който децата тръгнат на детска градина или на училище, няма менюта за тях като за вегетарианци. Затова имаме подписка. Събрани са вече над 5000 подписа и планираме да поискаме законодателна промяна, за да може всички учреждения и институции на бюджетна издръжка да предложат опция за вегетарианците“, каза още Яна.
1
Коментара по темата
1.
blqck
11.06.2015 10:09:24
Месото и мазнините в него са движещата сила за сърцето ни.
какви са тези глупости на тзи изумена яна за натрупване на мазнини в артериите ни след,като ядем месо. Няма такова нещо. Мазнините се трупат от въглехидратните храни, захарите и подобните бели отрови. Ако не трябваше да ядем месо Господ нямаше да ни създаде с кучешки зъби. Мислете хора и не вярвайте на здравословния живот без месо.
какви са тези глупости на тзи изумена яна за натрупване на мазнини в артериите ни след,като ядем месо. Няма такова нещо. Мазнините се трупат от въглехидратните храни, захарите и подобните бели отрови. Ако не трябваше да ядем месо Господ нямаше да ни създаде с кучешки зъби. Мислете хора и не вярвайте на здравословния живот без месо.