Банков обирджия: Парите не носят щастие, защото или ще бъдете налазен от мафията, или ще влезете в затвора
Не обирайте банка, грешка е, съветва 40-годишният Стефан Чолаков от София, който в края на май 1997 година влиза в историята като най-младият банков обирджия в света. Тогава той е на 22 години. 18 лета, след като пълни хола си до колене с банкноти, Стефан съжалява и нарича това грешка.
"С тези пари можеха да се купят десетина апартамента в София. Това бяха 980 килограма левове, направени на пачки и на тухлички. Напълнихме един хол до коляното с пари", разказва той пред камерата на Нова телевизия.
Шест месеца Стефан се е готвел за удара. Той използвал слабостите на банковата система и с няколко фиктивни документа и доверчиви приятели, успял да стане по-богат със 181 милиона лева.
„Нашата банкова система беше много млада. Тогава видях, че има сериозни пропуски в потоците на информация, които текат в банките. Тогава те правиха грешката, че заверяваха сметките, преди да са получени документите от съответните каси. Ние се възползвахме и заявихме, че ще внесем едни пари, а реално не ги внесохме. Банковият служител ни завери документите и някои от другата страна ги изтеглят. Така се случи, че тази банка изплащаше пенсиите на хората. Изнесохме 10 чувала с пари, т.е. 181 млн. лева“, уточнява Чолаков.
В обира участва близка приятелка на Стефан, брат му, който се включва в последния момент и мъж, който месеци наред се представя за крупен бизнесмен и накрая тегли парите.
„Момчето, което трябваше да вземе парите, не искаше да излезе от банката от страх и изпратих брат ми. Предложих да е охрана на човек, който ще му даде 10 000 марки и той се съгласи“, разказва обирджията.
Той е син на директор на продукция на Държавната телевизия и на директорка на детска градина. Не друг, а баща му се обажда на полицията и казва, че подозира тогава 22-годишния си син за обира на банката.
„Няколко месеца не му говорих. Един ден той седна на стола и ми каза: „Разбери ме! Направих това, защото те обичам“. Бил е прав. Глупостта на младия човек ме превърна в престъпник. Алчността и липсата на ценностна система предхождат решението. В ония години имах пари повече от това, което мога да изхарча. За мен бе игра това да обера банката. Доказах си, че съм по-умен от системата. Вероятно съм имал комплекс“, споделя Стефан.
„В нашата страна няма как да бъде разкрито престъпление, при които са взети пари, защото част от тях отиват нагоре. Никой не страда, освен този, който е обрал банката. Той се чуди как да си оправи парите, как да ги крие, как ще го налази мафията и накрая ще го застрелят в някоя кола“, добавя Чолаков. „Вземайки едни пари, си навличаш повече проблеми. Тези средства не носят щастие“, каза още той.
Цялото интервю на Миролюба Бенатова с най-младия банков обирджия в света ще бъде показано тази неделя в предаването ДИКOFF. Добави Коментар