Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Да станете милионер от охлюви?! Защо пък не!

Охлювите са доходоносен бизнес
Ключови думи:
Охлювъдният бизнес е ниша, в която българи се развиват вече повече от 10 години. Малка инвестиция, висока възвращаемост, малко труд – схемата предизвика бум на нови ферми.

Деликатесното месо върви за 6-7 евро на пазарите във Франция, Италия и Испания. Само Франция консумира 35 тона годишно, а България изнася около 100 тона култивирани охлюви.

Печалбата стига до 20000 евро на декар – няколко пъти повече от растителни култури, а първоначалната инвестиция е меду 15 и 25 хиляди лв. Първата „реколта“ пораства след 18 месеца. Минимум 5 декара свободна площ са необходими, за да бъде начинанието икономически изгодно. Ако фермата е на открито, нивата трябва да бъде с чиста почва и да е добре водоснабдена; при закрит тип ферми инвестицията е по-голяма, но позволява по 2 или 3 реколти на година. Средният добив е около 800 кг/декар, а максималният – 1500 кг/декар. Приходите на декар са около 2500 евро (при 800 кг), а годишните разходи - около 500 евро. Това е причината в страната да има стотици ферми. Броят им не е известен, защото част от тях не са регистрирани като юридически лица.

Високата доходност на производството създаде условия за спекулации. Съществува „Български охлювъден клъстер“, който срещу заплащане, по договор, трябва да осигури техника, охлюви и да изкупи цялата продукция. След журналистически разследвания се оказа, че организацията преувеличава ползите и често не изпълнява обещаното.

Освен за деликатесно месо, охлювите се изкупуват и за производство на козметика и на лекарствени продукти. В тези сектори фермите не се конкурират със събирачите на диви охлюви – фармацевтичните и козметичните компании купуват само първо качество охлюви.

Тези компании се интересуват и от специални охлюви, „изобретени“ и живеещи само в България: млечно-кисели охлюви. Тези български животни са най-скъпите, защото са най-вкусни, съдържат най-много лечебни вещества и  са най-ефективни в индустрията за красота. Учени от БАН случайно са открили, че бактерията лактобацилус плантарум живее в мекотелите. Комбинацията има чудотворни ефекти: подобрява резултатите при лечение на язва и заболявания на горните дихателни пътища; охлювите са без мазнина и са богати на антиоксиданти и витамини; допълнително, бактерията ги прави по-едни като боледуват по-малко. Бактерията вирее само у нас, което по естествен начин обезсилва международната конкуренция.

Българите са едни от първите и при „доенето“ на охлюви. След монтаж на специални мрежи, охлювите се слагат въхру тях и им се пуска ток. В резултат от стреса, те се гърчат и изпускат много слуз. Веществото се обира и се изсушава и е търсено на световните пазари като важна суровина за козметичната индустрия. Секретът на охлюва съдържа антиоксиданти, имуномодулатори, пептиди, коензими, естествени антибиотици и протеинов комплекс, богат е на витамините А, С и Е. Според ст.н.с. Павлина Долашка от института по органична химия при БАН, която ръководи експериментите на животните, непрекъснато се откриват нови приложения.

Охлювъдството е сезонна работа. През зимата охлювите спят или измират. По закон сезонът за продажба е от 10 май до 30 юни – време, в което животните са в размножителен период, месото им не е вкусно и държавите-вносители не ги купуват. Всяка година в страната отварят около 50 пункта за изкупуване. Събирането на диви охлюви е сезонно препитание на много семейства. Появяват се и нерегистрирани изкупвачи – за тях са предвидени глоби от 100 до 5000 лв.
6
Коментара по темата
6.
Аз
27.05.2015 19:37:23
Поредната пирамида в Родината мащеха...
5.
БАЙ ИВАН
27.05.2015 19:04:29
ДОХОДОНОСЕН Е АКО ВУЙЧО МИ Е ДЕПУТАТ ИМА ЕДИН ОТ ПЕТЬО В СТРАЛДЖА ПОЛУЧАВА ПО 50 БОНА СУБСИДИЙ ЗАТОВА ЧЕ ОТГЛЕЖДА ЧЕРВИЙ В С.МАЛЕНОВО НО ЕДВА ЛИ ЗНАЕ КЪДЕ СЕ НАМИРАТ АКО СЕ НАЛОЖИ ДА ГИ ПОКАЖЕ НА НЯКОЙ НО ВУЙЧО МУ В ЯМБОЛ Е ШЕФ НА СУБСИДИЙТЕ
4.
ъ
27.05.2015 17:51:08
Не се хващайте с тая пирамида,като това сейв уей SCI sa teq..
3.
Glaruss
27.05.2015 15:09:06
Статия за наивници готови да си загубят парите. Поне да пише,че е платено съобщение.
2.
ALF
27.05.2015 14:58:21
Някога в Жеравна нанизвали черупки от охлюви и ги поставяли в ориза за красота. Често се чувало:"Комшийке дай си такъмите с охйюви, че ни дойдоха гости".
Без коментар - да не си останем с нанизани на връз черупки.
1.
Пенчо Петков
27.05.2015 14:55:31
Инвестицията за 1 дк е между 10000/12000 лв. Автора на статията нека да проверява по подробно информацията която публикува.В БГ се броим на пръсти хората който се занимават с този бизнес.АЗ се занимавам с това от 5 г. и съм се начел и наслушал на какви ли не глупости, ако печалбата е 20000 евро толкова то всички щяха да са охлювъди. Фермите за охлюви от 2300 са останали 350. На желаещите бързи пари им препоръчвам да ги търсят на друго място… В БГ. през 2009-2010 г имаше 300 ферми а в момента са 30 -35 не повече.
  Добави Коментар
Ванга й помага Раева е като преродена Русия и Украйна си размениха телата на стотици загинали Ужасът на войната е голям
Правя тази рецепта за Тюрбан сарма от 60 години – срам не срам, мога цяла тава да изям! Всичко е много просто – смесваш и пълниш листата "Нас не ни броят за живи" Лоша констатация за България
Сделките с имоти стигат 10 млрд. лв. Очакват нови ограничения за ипотеките догодина Роналдо акостира до България? Турски гранд иска футболната звезда
Разкри си душата Звездата Кидман се страхува от смъртта Тези думи на Гунди са велики Аспарухов наистина е давал сърце и душа за България, както е рефренът
Футболен съдия се самоуби Трагедията се случи в Русия Няма да повярвате какво работи малката дъщеря на Путин Руският лидер не признава за съществуването й
Мария Бакалова потъна в скръб "Обичам те! Винаги ще те обичам", написа актрисата Котарак уби човек Скръбна вест от Русия