Приморско показва ценностите си в музей, съперничи на Созопол и Несебър
Приморско вече има свой исторически музей, който беше дългоочакван. В него са изложени историческите находки на морската община. Церемонията по официалното откриване се състоя днес в присъствието на директора на Националния исторически музей Божидар Димитров, областният управител Вълчо Чолаков, кмета Димитър Германов, председателя на Общинския съвет Миглена Барцулева и десетки жители и гости на града.
„Приморско е сравнително нов град, но с богато минало. Подобни институции го утвърждават като център на историческото наследство. В оклоностите се намират три селища - Урдовиза, Херсонесос и Ранули. Надявам се, че в този музей ще бъдат показвани непрекъсанто нови елемнти“, каза проф. Божидар Димитров. Той наблегна на усилията, положени от кмета на Приморско Димитър Германов за осъществяването на идеята за музея. „Такива кметове в страната са най-много три, които обръщат внимание на културата и историята.“, заяви историкът.
На церемонията по откриването присъства и шефът на НИМ проф. Божидар Димитров
|
Областният управител Вълчо Чолаков подчерта значението, което има решението на местната власт да открие музей, а не поредното казино, хотел или търговска сграда.
„Това е уникален ден за Приморско. За 3 години и половина в общината са реализирани множество проекти, но този е най-значим за мен, защото тук е историята. Приморско е млада черноморска община, но вече може да съперничи на Несебър и Созопол“, каза кметът.
Десетки жители и гости на Приморско дойдоха още в първите минути да разгледат новия музей
|
Историческият музей ще бъде поредната атракция за туристите още през този сезон в Приморско. Той се намира на ул. Албатрос №5 и ще работи целогодишно.
Той е реализиран със средства от Европейския съюз по програма „Развитие на рибарските области” и е на стойност 581.491.36 лева без ДДС. В него са представени експонати от досегашните и най-новите открития от извършените археологически разкопки на територията на община Приморско. Изложените артефакти са материали от крепостната стена при полуостров „Урдовиза“, надгробна могила при местността „Ченгер“, тракийско светилище „Беглик Таш“ и долмените, намиращи се около него. Представени са културни ценности и от частни дарители.
Извън археологията, музеят разполага с етнографска сбирка, която предоставя на посетителите информация за живота и бита на хората от няколко поколения назад. В нея са експонирани народни носии, предмети от ежедневието, инструменти, посуда и много други интересни предмети от ежедневието на нашите прадеди.
Музеят очаква да получи от местното население още дарения на културни ценности от различни епохи, съхранени в домашни условия.
|
|
3
Коментара по темата
3.
И това ако е журналистика...?!
22.05.2015 19:28:40
Уж темата е историческа и в тоя смисъл беше първия коментар - как се придобива научна степен "доктор по история", ако Андрей Пантев ти е кръстник... Но някои хора решиха, че не трябва да се противоречи на тази поръчкова и нагаждаческа статия! ОК, ама кой ще ни повярва, след като сте зависими от субсидиите на кмета и пишете това, което на него му оттърва?
2.
Атанас Атанасов
22.05.2015 18:56:23
До семейство Касабови:
Обяснете поне защо защитавате Налбантов! С какво сте толкова зависими от него? Доколкото си спомням методите му на въздействие върху хората бяха да ги подкупва като ги кани в дирекцията и там ги черпеше с напитки и други неща. И гостите му после изпитваха някаква благодарност за проявеното от него внимание. Вие от това ли сте се впечатлили? Ако е нещо друго кажете какво е!
Обяснете поне защо защитавате Налбантов! С какво сте толкова зависими от него? Доколкото си спомням методите му на въздействие върху хората бяха да ги подкупва като ги кани в дирекцията и там ги черпеше с напитки и други неща. И гостите му после изпитваха някаква благодарност за проявеното от него внимание. Вие от това ли сте се впечатлили? Ако е нещо друго кажете какво е!
1.
*********
22.05.2015 17:55:51
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.