Андрей Ковачев: Българин е все още мръсна дума в Скопие, Македония се отдалечава от ЕС
Деветте години управление на Никола Груевски отдалечиха страната му от ЕС. Българските представители в Европарламента продължават да работят заедно в защита на хората с българско самосъзнание в Скопие. Отдавна сме поставили проблемите за Македония в докладите за напредъка на страната по пътя й към присъединяване, но в Скопие тези препоръки на Европейския парламент се четат селективно. Това каза „Денят започва“ по БНТ евродепутатът Андрей Ковачев.
Той подчерта, че с неговите колеги евродепутати са единни по темата “Македония”. Според него, реакцията на министъра на външните работи Митов за безумното изказване на руския външен министър Сергей Лавров е била “много навременна, много правилна и на място”. По думите на Ковачев “веднага трябва да реагираме на това безобразие от Москва”. Позицията на Митов “не е крайна, не е нервна, след като става дума за разпространяване на слухове на официално място, каквото е Федералното събрание в Москва, че държава от ЕС и НАТО и друга държава от НАТО ще си поделят друга държава”.
„Намирам за безкрайно безотговорни внушенията, направени от руския министър на външните работи в изказването му пред Съвета на федерацията на Русия, че се обсъждала подялбата на Република Македония между Албания и България. Тезата на Лавров е, че Македония е жертва на Запада и някой друг отвън искал нещо лошо да й се случи. Това не е вярно. Груевски пък смята, че записите, които се появиха в публичното пространство, са правени от съседна страна. Аз го питах лично преди два дни в Страсбург за това коя чужда служба смята, че ги е направила. Той обаче не пожела да отговори на въпроса. Не каза и защо на проправителствения митинг е било пълно със знамена на Русия и на Сърбия, а от друга страна изрази своята прозападна ориентация“, заяви Ковачев.
„Хубаво е това, че повечето граждани на републиката искат да са в ЕС, но въпросителните пред управлението на Груевски са много. Защо точно в този момент се случи терористичният акт в Куманово? Какви са тези обвързаности на властите с назначенията в структурите за сигурност? Не може да дадем подкрепа и за който да било друг политик от Скопие. Знаем какво е отношението на бившите юго-комунисти към България. Миналата година общинските им съветници в Скопие викаха презрително на другите си колеги българи, което е все още смятано за обида в Македония. Носталгията по Титова Югославия е много силна в Македония. През последните 9 години антибългарската риторика бе дори засилена“, коментира евродепутатът.
„Над 90 на сто от македонските граждани искат страната им да е в ЕС и НАТО. Затова трябва да чуят нашите препоръки, а те са в техен интерес. Трябва да имат демократична страна с разделение на властите“, каза още Ковачев. Добави Коментар