Туризъм в резерватите в Котленска Стара планина
Ключови думи:
резерват орлицата
Резерват „Орлица“ попада в землищата на гр. Котел и на с. Медвен. Отстои на 5 км по права линия от гр.Котел и на 4 км от с. Медвен. Разположен е в Средния Предпланински дял на Източна Стара планина - Котленска планина, в нейния източен дял - Бели брегове. Обхваща западни, северозападни и източни склонове. Резерватът се пресича от Медвенска река, която протича в югоизточна посока в дълбока, на места каньоновидна и залесена долина с множество бързеи и малки водопади. В резервата. Попадат водопадите „Скоковете“ и „Медвенските извори“. Над красивия и живописен пролом се извисяват високи върхове, от които най-добре се очертава връх „Орловица“. Наредените скални плоскости му придават вид на старинна крепост. Р “Орлицата” попада в пояс от 550 до 900 м н.в. Обявен е през 1984 г. с обединяването на резерват „Бели бряг“ и природните забележителности „Орлица“ и „Медвенските извори“.
Територията на резервата е покрита с гори от мизийски бук, на места примесен с обикновен габър. По-ограничено разпространение имат горите от горун с обикновен и келяв габър.
От представителите на фауната се срещат типичните за тези части на Стара планина бозайници - европейски вълк, чакал,дива свиня, източноевропейски таралеж, лисица, дива котка, сърна, язовец. Често срещани представители на земноводните и влечугите са дъждовника, жълтокоремната бумка, смокът мишкар, усойницата, двата вида сухоземни
костенурки и др.
Тук се срещат египетски лешояд, орел змияр, малък креслив орел, тръстиков блатар, малък ястреб, пъстър калвач, белогръб кълвач и мн. други редки и застрашени птици. Резерват „Орлица“ е едно от важните орнитологични места в Източна Стара планина.
В резерват „Орлица“ има утвърдени със заповед на министъра на околната среда и водите две пътеки за посетители. И двете пътеки са много трудни за преход. Маршрутът в южната част на резервата е ориентиран в посока север - юг и с дължина 1.5 км. До резерват „Орлица“ може да се стигне, тръгвайки се от с.Медвен по маршрута за „Синия вир“. На около 100 м преди него се отделя разклонение и маршрутът към резервата продължава зигзагообразно срещу течението на Медвенска река, като често я пресича. Преходът до резервата трае около 3 часа и изисква добра физическа подготовка. Утвърдената пътека за посетители започва още в началото на резервата, преминава по билото и стига до връх Орловица.
На около 600 м северно от върха е другия край на пътеката, където тя напуска резервата. Маршрутът на пътеката е много стръмен и подходящ за опитни планинари. Втората пътека за посетители е в северната част на резервата, ориентирана е в посока изток-запад и преминава по дерето на приток на река Медвенска. До нея се стига от с. Медвен към старите кошари до м. Върбите по стабилизиран горски път. Следва преход около 600 м на запад и север по границата на резервата, след което се навлиза в резерватната територия през вековна букова гора. Маршрутът е около 1 км трудно достъпен и изисква специална екипировка.