Несбъднат проект №3: Осем години Крайморие чака да стане „Град на 21 век”
Мегапроектът му бе потънал в забвение дълги години. Новината за колосалната инвестиция на „Форос Дивелъпмънт” АД гръмна през есента 2007 година.
Мегапроектът на мастития адвокат Тодор Батков „Град на 21 век” в бургаския квартал Крайморие потъна също в забвение дълги години. Новината за колосалната инвестиция на „Форос Дивелъпмънт” АД гръмна през есента 2007 година.
Проектът бе използван за PR на Йоан Костадинов, който през 2007 година се кандидатира за четвърти мандат. Тодор Бактов обеща да инвестира над 250 милиона евро в бъдещия тузарски квартал на Бургас, който трябваше да се разпростре върху повече от 1000 дка на живописния полуостров Кафка. По неясни причини проектът обаче не беше стартиран, а медиите в онези години съобщиха, че милионите на адвоката са били стопени от икономичесдката криза.
Междувременно за 300 дка от терените избухнаха редица скандали и съдебни битки, защото се оказа, че преди да бъдат продадени на Батков, тези земи са придобити по съмнителен начин.
Каква е хронологията – Припомняме, че през 2008 година стана ясно, че много известни бургаски личности са успели да се уредят със земи в района, а после да ги препродават с огромна печалба на Батков. Един от тях бе осъденият за подкуп старши инспектор от „Инспекцията по труда” Евгени Блажев. Блажев е притежавал там 39 декара. Той ги придобил чрез сложни схеми от имотни сделки и замени, като за земята край морето предоставил "реципрочен" терен край някакво Монтанско село. Документите за замяната са подписани от тогавашния началник на Поземлената комисия в Бургас Мирослав Стойков, който заемал тази длъжност едва 14 дни в края на 2000 година. С тези замени и покупки парцелът струвал на Блажев по 86 стотинки на квадратен метър, а после е продаден за 56,51 евро за квадрат, т.е. 130 пъти по-скъпо. Купувач на земята е БВК Инвестмънт ООД, чийто собственик е Тодор Батков. Той вкарва този парцел към огромната територия за бъдещия проект.
Оказа се обаче, че продадените 39 дка не са безпроблемни, защото трима души имат нотариални актове за част от тях.
Дългогодишни съдебни битки, бесни препродажби и десетки човешки съдби стоят зад тези златни 1000 дка на полуостров Кафка
Потърпевши от манипулациите са шведите Ан Мари Елизабет Шарлот-Николаева, Стен Петер Густав- Николаев и Рада Магдалена Йонсон. Те са наследници на известният български просветител Найден Геров, фолклорист, създател на първото класно училище у нас, който в далечната 1898 година, купува въпросните земи.
В целия процес по окрупняването на парцела са замесени и имена на председатели на поземлени комисии, общинари и магистрати.
Проектът днес
Явно цялата сага вече е приключила, защото „Форос Дивелъпмънт” АД рестартира намерението си през юни 2013 година да създаде "съвременен, живописен комплекс с модерна инфраструктура, комуникации, баланс на обслужването, хармонично вплитане в природните и исторически дадености, прилагане на модерни технологии, способстващи за постигане устойчивост на средата, отговаряща на европейските и световни стандарти за качество."
Преди две години изпълнителният директор на дружеството – собственик - „Форос Дивелъпмънт” АД Иван Касалийски представи идеите на дружеството пред главния архитект на Бургас Веселина Илиева и членове на Съюза на архитектите, Камарата на архитектите, както представители на бизнеса. Те обявиха конкурс за проект на бъдещия „Град на 21-ви век”.
Малко по-късно, през септември 2013 година Тодор Батков откупи пет идейни проекта за „Форос“. Комисията, която трябваше да оцени идейните предложения за концепцията на „Града на мечтите“, не се спря на нито един от предложените 15 архитектурни варианта, но отличи пет от тях.
Инвеститорът Тодор Батков разясни тогава, че от 2005 година до този момент нито за миг не е спирал работа по мащабната инвестиция. Вложени били 39 млн.евро, а до първа копка сумата щяла нарасне на 45 млн.евро. Самото строителство по комплекса пък излизало минимум 200 млн.евро, даде пълния разчет маститият адвокат през септември 2013 година. По думите му проектът можел да се реализира на четири етапа. Най-амбициозният срок бил 4 години, а максималният – до 10 години. Тодор Батков поясни, че в проекта „Форос“ остава британската компания, откупила правото да изгради МОЛ в „Града на мечтите“. Договорът с нея можел и да бъде развален заради неспазване на клаузите му, но Тодор Батков нямало да прибегне до този вариант.
Пред амбициозната инвестиция стоели четири тежки проблема, разясни собственикът на "Левски". Първият е инфраструктурата, вторият - археологическите разкопки в района, където ще се обособят буферни зони, в които ще бъде забранено строителство, третият - транспортните връзки, като идеята е да се закупи ферибот и той да извозва автомобилния трафик до Бургас. Четвъртият проблем бил с брегоукрепването. Добави Коментар