Йордан Цонев разбрал, че КТБ е финансова пирамида след фалита й
КТБ е била създадена, функционирала и управлявана от нейния мажоритарен собственик Цветан Василев като финансова пирамида, но това го разбрахме след фалита й. Около тази теза се обединихме почти всички членове на парламентарната комисия за КТБ, каза депутатът от ДПС Йордан Цонев.
От думите му излиза, че съпартиецът му Делян Пеевски е чист като сълза. Той никога не е бил акционер в КТБ, не е участвал в управлението на банката, а близките му са си върнали всички кредити до стотинка, заяви Цонев. Пеевски не е бил в един отбор с Цветан Василев, подчерта депутатът, който в Бургас е по-известен като Данчо Ментата.
„От 5,2 млрд. кредитен портфейл, 3,7 млрд. или 72% са били дадени на фирми, свързани с Цветан Василев. Всички те, общо 117 на брой, са били фирми-бушони, през които е преминавало кредитиране една през друга, за да може после Василев да си купи активи, които не са заложени срещу кредитите, които са получили фирмите“, обясни депутатът.
Той уточни, че 71 от тези дружества са регистрирани на 7 адреса в София. 18 от тях имат само по един служител, останалите имат по няколко, добави политикът. Той даде за пример Технологичния център – Институт за микроелектроника или т. нар. ТЦИМЕ. През него е направено едно от увеличенията на капитала чрез подчинен срочен дълг. През последната година е взело от банката и раздало на дружества, свързани с Цветан Василев, кредити за 500 милиона. Това дружество обаче има оборот за 200 000 лева, подчерта депутатът.
„Искаме отговор на въпроса кой е толерирал КТБ в нейните фараонски бизнес практики, управлявани от Цветан Василев. Затова трябва да падне банковата тайна за всички политици, депутати и тези 1000 преференциални депозити”, каза още Йордан Цонев. Той натопи Иван Костов. Бившият син лидер бил единият от хората с преференциалните депозити. Добави Коментар