Регионалното министерство си изми ръцете за Иракли
Ключови думи:
Иракли, незакнно строителство на Иракли
Министерството на регионалното развитие и благоустройството съобщи, че вече няма отношение към контрола на строежите в Иракли, които са от четвърта, пета и шеста категория, тъй като той вече е изцяло в правомощията на община Несебър. Така на практика се прояви очакваният ефект от приетите от първото правителство на ГЕРБ промени в Закона за устройство на територията, с които контролът върху посочените категории строежи се оказва в ръцете на институцията, която издава разрешителните за тях.По данни на министерството има засегнати само 5 кв. метра зараждащи се дюни в село Емона, попадащи извън територията на морски плаж "Река Вая", собственост на инвеститора "Емона 2000" ЕООД.
По казуса за дюнните местообитания, попадащи извън територията на плажа "Иракли", който се намира в землището на с. Емона, процедурата по измененията на специализираната карта е приключила и съответните дюнни местообитания са включени в територията на морския плаж, съобщават от министерството.
От съобщението не става ясно дали строителството може да бъде спряно на това основание. Според Закона за устройство на черноморското крайбрежие строежите върху пясъчните образувания са забранени, но изрично е уточнено, че това важи за подвижни (бели) дюни, неподвижни дюни с тревна растителност (сиви дюни) и облесени дюни. В закона зараждащите се дюни са споменати само в определението за пясъчни дюни, за които пише, че могат да са само публична държавна собственост.
Миналата година екозащитници обявиха, че заради отменената забрана за строителство край Иракли е на път да се позволи изграждането на ново курортно селище на метри от плажа. От шест дела за спиране на строителството "Емона 2000″ вече са спечелили пет и на практика могат да продължат. Екоорганизациите настояваха министърът на околната среда да забрани строителството, а като дългосрочна политика да се обяви забрана за ново строителство в двукилометровата зона от "Натура 2000", която да е Национален парк "Българско Черноморие".
След извършването на проверки по два сигнала за незаконни строежи през януари 2013 г. Регионалната дирекция за национален строителен контрол (РДНСК) - Бургас, издава две заповеди за спиране на строителството на ваканционно селище, ваканционен клуб и басейни в два имота в местност Кладери, землището на с. Емона.
По проект на мястото на бившия лагер трябва да бъдат изградени общо 15 групи от бунгала, а от лятото на 2013 г. има въведена в експлоатация пречиствателна станция. Според кадастралните планове имотите се намират в местността Кладери, а название Иракли не съществува. От община Несебър тогава потвърдиха, че за Кладери има влязъл в сила устройствен план още от 1997 г.
Заповедите на РДНСК са обжалвани и в края на 2013 г. и Административният съд в Бургас ги обявява за нищожни, тъй като вещи лица определят изгражданите строежи като пета категория и следователно не е от компетенциите на органите на ДНСК да спират този вид строежи.
По-рано същата година във връзка с протест от прокурор двете разрешения за строеж на същите обекти са обявени за нищожни със заповеди на началника на РДНСК - Югоизточен район. След обжалването им от възложителя Административният съд в Бургас отменя двете заповеди съответно през месеците ноември 2013 г. и март 2014 г., като така разрешенията за строеж на практика влизат в сила. Добави Коментар