Бетон на инат
Безсмислено упорство с четири букви - така в кръстословиците се описва думата инат. Със същото упорство знайни и незнайни инвеститори се борят да застроят всяко кътче пясък по Черноморието с неясно какви намерения.
Когато се заговори за проблемите за плажуващите в България, изпъква това, че всичко е презастроено, шумно и недобре устроено, защото дори не е предвидено как да бъдат обслужени многото гости на хотелите по Черноморието. И вместо усилията към подобряване на условията за туризъм да бъдат насочени в тази посока, те отново са насочени към превземане на още един плаж -в случая става дума за къмпинг „Юг" в залива Корал, a преди седмица - за заграбване направо на плажната ивица в местността „Фичоза" на юг от Варна.
Удивителна е и простотата, с която съответните общински власти се гърчат и обясняват всичко - в Царево (Корал) специалисти доказали, че дюните не са дюни (совите не са това, което са), а тези от Варна - че теренът „дошъл" на първа линия заради потъването на брега.
Инвеститорите, разбира се, винаги ще си намерят оправдание - този път това е, че строежът се извършва върху вече съществували бунгала (защото по неясна причина миналото винаги излиза като мотив за нарушения в настоящето).
Не е ясно и какъв уникален продукт искат да продават инвеститорите, когато уникалната природа е скрита под бетонни плочи, а "комплексите", хотелите, бунгалата и „ризортите" са един върху друг, без инфраструктура, паркинги, пречиствателни станции, и т.н. Приличат много на българи на опашка - блъскат се по принцип, без да си дават сметка, че не може на тебе да ти е добре, ако на Вуте му е зле.
Докога може да продължи това безсмислено упорство на закононарушителите? Най-лесният отговор е, че ще продължи, докато има кой да го позволи, докато корупцията сред местните власти в малките населени места продължава да процъфтява, докато има незастроено кътче край морето.
През лятото на 2014 година природата даде добър урок на всички, строили край брега - това е опасно, рано или късно строежът ще бъде наводнен, рано или късно цената за съсипване на природата ще бъде платена. Проблемът е, че дори когато в сметката влязат човешки жертви, урокът остава ненаучен.
3
Коментара по темата
3.
hевйвгъ
19.04.2015 22:05:49
лап4ев взе мн пари за тез бетони, идват избори и взеха да си сабират за лептата. ама тоз пат няма да стане.
2.
itt05
16.04.2015 19:55:02
разправят 4е било много гадно да вземеш пари,да им се порадваш,да им намериш място,но да трябва да ги върнеш за несвършена работа......
1.
оффф...
16.04.2015 12:07:00
Хубава статия