Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Да живее скръбното самобичуване

Мартеница и некролог: изглежда това е съвместима комбинация в постмодерния български колективен ум
Ключови думи: мартеница, некролог, скръб, български земи

В България смъртта доминира раждането не само, когато се изнасят тревожните факти за отрицателния естествен прираст на населението. Демографският срив разкрива само безстрастно калкулираното статистическо измерение на голямата, гадна българска криза.

Културният пласт е не по-малко значим и неприятен и обгръща студените цифри с черния креп на гибелна образност, фанатичен фатализъм, ендемичен песимизъм, усещане за колективна зла участ и квази-религиозно проклятие.

Мрачната привързаност към човешкия свършек пронизва концепцията за национално самосъзнание, подчинява светогледа в ритуала на скръбното самобичуване.

Тържеството на смъртта по тези земи няма философско-поетичен характер, както в екзистенциалния шедьовър на Ингмар Бергман "Седмият печат", а по-скоро обединява мазохистична митология и гробовни битови традиции.

Мъченичество и некролози. И черни панделки.

Изтерзаната ни идентичност се осмисля през човешки жертви.

Един път в канона на православието с разпъването на Исус Христос и втори път в контекста на чисто българската борба за смисъл с обесването на Васил Левски.

Това са и двата най-важни празника в страната - Великден и смъртта на Апостола. Не раждането и живота, а гибелта.

Ситуацията с другата икона на българската революция - Христо Ботев - е идентична.

Ще кажете "е, да ама при Исус е две в едно - смърт и Възкресение".

Само, че акцентът винаги пада на мъченията, страданията/страстите, предателството, греха и горчивата чаша. Така е с повечето митологични или исторически наративи, оформящи народната психология.

Толкова е трудно за обществото да избяга от фолклорната меланхолия, от комплекса си на жертва, от култа към смъртта.

Модерните пейзажи в малкото развиващи се урбанистични зони в България не могат да маскират почти племенната привързаност към оттеглилите се в небитието.

Градове и села из татковината приличат на галерии от страната на сенките - със стотици некролози, залепени по частни и обществени пространства и един върху друг.

Доминиращата култура на траурни листовки създава потискаща естетика.

Осмислянето на смъртта, отдаването на почит към загубените близки и зрелия подход към лимитираното време са важни за менталното здраве, ала общественото потъване в мъртвешка образност издава страх, неразбиране и презрение към живота.

Музеят на мъката, построен от колективния жертвен комплекс, подслонява жестоко обезценяване на най-величественото усещане - съзнанието.

Прекалено много хора в страната не си харесват живота и държат да развалят удоволствието от съществуването и на другите.

Вайръл клиповете от Великден с безумното поведение на шофьори по изстрадалите пътища български са като тийзър на чудовищното ожесточение, себеомраза и самосъжаление маркиращи токсичната атмосферата на недоволство и празнина.

В светлината на мрачната култура на почит към смъртта и страданието, систематичното призово класиране на България в класации за най-нещастни нации е закономерно и логично.

Всички сме прецакани, животът е кофти, траурът е тренди.

Раждането е кълбо от неприятности, погребенията са шествия с кетъринг и афтър-парти.

Сякаш появата на нов човек на Земята е поредно проявление на злата участ - "още един бъдещ нещастник", "как само ще го удари живота".

Това е битието в очите на самобичуващите се страдалци - изпитание, мъка, низ от болки и неприятности. Животът те удря, омаломощава, обезкуражава. Смъртта те освобождава.

Оттам и приказката за покойния - "той си е добре вече, ние да му мислим". Звучи забавно, но в повечето случаи хуморът е изцеден от подобни ситуации и броди там неосъзнато.

Както когато българското възмущение от пародийно изобразяване на страната в инсталация на чешкия артист Давид Черни прие формата на цензуриращ черен креп.

Метафорично блокиране на способността за самоирония с траурен символ, сигнализиращ, че хуморът е мъртъв.

Ако има нещо, което трябва да възкръсне, то е именно смехът над себе си и трагичните обстоятелства. А гримасата на щастие ще роди нови хора и нова култура.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Котка стана световен рекордьор на „Гинес” Собственичката признава че е кръстила двегодишният си Мейн Кун на култовия герой от „Семейство Адамс” Кристиан Вигенин: Трябва съдействие от нашите институции, за да може европрокуратурата да стигне докрай за „Чирен“ Вместо да изчистваме постепенно нашата среда, ние замърсяваме европейската, констатира евродепутатът 
Кой печели "Живот на кантар" В теб виждам потенциален победител, каза той на таксиметровия шофьор Славко Внукът на Симеон II отива в манастир В Шаолин младият княз ще усъвършенства своите кунг-фу умения
Кои се разболяват от менингит? Доц. Мангъров каза как микробите "подивяват" Не е нужно менингококова ваксина да бъде задължителна, не е нужно да бъде за всички, но би трябвало най-малкото да я има, категоричен е той Арестуваха един от най-големите наркобарони Съоснователят на "Меделин" получил доживотна присъда
Гола жена, обляна в кръв, вилня на летище Очевидци разказват, че инцидентът се е разиграл в Тексас Заключен мъж почина в болница в Стара Загора Работата по изясняване на всички факти и обстоятелства по случая продължава
Над 100 души се разболяха от мистериозна пяна на плаж Заразените имат странни симптоми: замъглено зрение, сърбящи очи, кашлица и затруднено дишане Forbes: Русия удари по-една от най-силните страни на Украйна в битката Започна да заглушава украинските прецизни бомби със системи за радиоелектронна борба
Лоша новина за 13-годишното дете с менингит в София В тежко състояние е ISW: Защо Путин поставя нови искания в мирните преговори Кремъл продължава да "държи преговорите като заложник“ и се опитва да ''изнудва'' Запада за допълнителни отстъпки