Вижте кои са най-активните екосдружения. Рекетират или пазят обществения интерес?
Ключови думи:
СНЦ Зелени Балкани, Сдружение Жива Природа, Асоциация на парковете в България, Българско дружество за защита на птиците, фондация Биоразнообразие, Световен фонд за дивата природа, ПП Зелените
Рекетират ли т. нар. „зелени сдружения“, или бранят обществения интерес?
Въпросът стана актуален след разследване на Нова тв, показващо как екоорганизация изнудва бизнесмен да им плати 200 хил. евро, за да си оттеглят жалбите срещу проекта му за газификация.
Скритата камера извади на бял свят неща, които отдавна са известни на бизнеса, но не и на широката общественост. Финансовото изражение на „грижата за населението“, както бе определен исканият подкуп, се оказа, че никак не е малка. Тя е в рамките на десетки или стотици хиляди евро.
Дори и да искаш да построиш хотел в Банско, отнякъде ще ти излязат еколози, които може да се изрепчат, че ще пречиш на редки птици. Може и да не го направят, ако им платиш 80 хил.евро, призна чистосърдечно един от участниците в разследването, без да знае, че е сниман със скрита камера. (ВИЖ ВИДЕОТО).
За подобни практики в Бургас се разказват легенди, но до този момент нито един бизнесмен, кмет или общественик, не е дал конкретен пример. Поне не и публично.
Репортерска проверка показа, че няма подаден сигнал за екорекет и в прокуратурата. В същото време от Националната асоциация „Българско Черноморие“, която обединява хотелиери и строители, обяви старт на своята инициатива – „гореща поща“, на която ще приемат сигнали за всякакви форми на рекет, упражнявани от еколози.
„Убедени сме, че "Горещата поща" ще има ключова роля в борбата срещу Зелената мафия, защото жертвите на това грозно изнудване досега не смееха да подадат жалби до прокуратурата и да излязат на светло, страхувайки се от политически, икономически и стопански натиск и други форми на репресия. Чрез "Горещата поща" ние гарантираме пълна конфиденциалност. Нека си подадем ръка и заедно да сложим край на мутренските "екоорганизации", които прилагат методите на сенчестите групировки от 90-те години на миналия век“, написаха в нарочно прессъобщение от Асоциацията и приложиха интересна справка - кои са най-активните екосдружения в региона.
Цифрата е стряскаща – 1100! . Данните са от масивите на Върховния административен съд(ВАС). Може само да се гадае колко са производствата в районните съдебни инстанции и колко са оттеглените жалби.
СНЦ "Зелени Балкани" - 250 бр.
Сдружение "Жива природа” - 186 бр.
Асоциация на парковете в България (председател Тома Белев) - 164 бр.
„Българско дружество за защита на птиците”- 215 бр.
Българска Фондация "Биоразнообразие" - 155 бр.
"WWF -Световен фонд за дивата природа Дунавско-карпатска програма България” - 99 бр.
Сдружение за дива природа "Балкани" - 29 бр.
ПП "Зелените" - 13 бр.
8
Коментара по темата
8.
еколози
11.04.2015 10:30:20
Обърнете внимание на един монопол в България- за авторециклиращите две компании, които са с едни собственици! Години наред МОСВ не дава без причина лиценз на други организации, за да се поддържа монопола. Нищо не се прави, а хората продължават да си плащат високите продуктови такси при внос на ново мпс от чужбина. Направете едно проучване колко са организациите и ще видите, ама ако ви платят може и да си затворите очите. МПСВ е една голяма заблуда!
7.
до 6
09.04.2015 19:30:59
Министър Василева в момента е прекалено заета да се разправя и гаври със собствените си хора. Не очаквай адекватна реакция от нея...
6.
зелен-чук
09.04.2015 19:27:59
Хайде да си ги кажем нещата направо: Зелените забогатяха с одобрението и участието на висшия ешелон на МОСВ. От тях дали някой ще иска отговорност, или те са недосегаеми???
5.
иван
09.04.2015 18:04:57
Вижте "екозащитниците" как стават богати
https://www.youtube.com/watch?v=U13-ui0ZmpM
https://www.youtube.com/watch?v=U13-ui0ZmpM
4.
към 2
09.04.2015 11:53:40
нека да се сравнят мотивите с първото решение за същия имот и сегашните.ще стане ясно що за еколог е настоящата директорка на инсепкцията манолова. но най-вероятно е предложила проекто договор с точка да не се уронва престижа на ръководството на инспекцията
3.
анализатор
08.04.2015 19:41:10
Еколозите винаги и навсякъде са изпълнявали поръчки за убиване на свободната конкуренция и още повече за овладяване на сериозни енергиййни източници от световни икономически агресори.Такива, но в провинциални размери са и нашите еколози. Те са предатели на националния интерес/капитал/в интерес на световния такъв.Всякакво позоваване на "запазване дива природа" "биоразнообразие" и подобни са лозунги типични за тоталитарни общества .
2.
Светлин
08.04.2015 19:30:58
Псевдоеколозите са активни както да изнудват бизнеса, така и участват в узаконяването на инициативите на инвеститори с тлъсти пачки. В това решение на бургаската екоинспекция (http://www.riosvbs.eu/images/files/pr_ovos_22_070415.pdf) като един от мотивите е посочено участие на представител на БФБ. Това е гаранция, че никой няма да обжалва въпросното решение. Някой някъде е дал пари за да се запуши нечия уста…
1.
Бургазлия
08.04.2015 14:42:22
Нищо добро не чака народ, който е сложил цена на всичко.
Обвиняваме политици, съдии, полицаи и собствените си идеали как да управляваме територията, на която живее, но жестоката истина е, че сме изгнили отвътре.
В България от десетки години насам най-важното нещо е да се правят бързо пари, а за най-глупавите хора са считани тези, които вярват на дадената дума.
Ето, че и това каква природа ще оставим на децата си се превърна в предмет на търговия.
А ние сме толкова лоши търговци !
Обвиняваме политици, съдии, полицаи и собствените си идеали как да управляваме територията, на която живее, но жестоката истина е, че сме изгнили отвътре.
В България от десетки години насам най-важното нещо е да се правят бързо пари, а за най-глупавите хора са считани тези, които вярват на дадената дума.
Ето, че и това каква природа ще оставим на децата си се превърна в предмет на търговия.
А ние сме толкова лоши търговци !