Погледни ме в очите или какво означава зрителният контакт
А има учени, които твърдят убедено, че правилният зрителен контакт си е направо дар от бога, даден само на мъжете с високо ниво на тестостерон. Не обичаме предразсъдъците, пък били те и научно обосновани и затова ще ви научим на тънкостите в общуването с очи.
Контактът, който ни утвърждава
Визуалният контакт може и трябва да се тренира като умение. Изследвания показват, че твърдият, решителен поглед заставя събеседника подсъзнателно да ви позиционира като доминираща фигура. Увереност, емоционална стабилност, привлекателност – ето какво разчита човешкото подсъзнание в уверения зрителен контект.
Уместен поглед
Ще се наложи да развиете усет към ситуациите ако не искате вашия поглед да се превърне от предизвикващ доверие в плашещ. Общуването очи в очи задействва редица физиологични реакции: увеличава мозъчната активност, ускорява честотата на сърдечните съкращения, учестява дишането, увеличава потоотделянето. Да, с продължителен, прям поглед можете да предизвикате интереса на човек, който ви е заинтригувал. Но упоритото вглеждане може да изглежда и като заплаха, така че, наблюдавайте ситуацията.
Правилото на двата опита
Два безуспешни опита да започнвете зрителен контакт с непознат означават само едно – той не проявява интерес към вас.
Как е правилно да се гледа
Не се опитвайте едновременно да гледате и в двете очи на събеседника. Съсредоточете се отначало на едното, после на другото. Това е естествена реакция и ще изглежда точно като такава. Някои съветват да се гледа в разстоянието между очите на събеседника, но това може да бъде разчетено като опит за манипулация.
Ритъмът
Най-важното при всеки визуален контакт е да се спазва ритъм. Продължителният втренчен поглед ще накара събеседника да се почувства неюутно. Ако е човек със силен характер, подсъзнателно ще започне да действа агресивно, отстоявайки своята метафизична територия. Опитайте да използвате т.нар. „Метод на триъгълника”: гледайте едното око, преместете погледа към устните, после - към другото око. Старайте се да почувствате ритъма в това редуване – с малко практика ще го придобиете като усещане.
Паузата
Нужно е да умеете да прекъсвате правилно визуалния контакт. Не бива да го поддържате през целия разговор: събеседникът ви може да сметне, че сте прекалено заинтересован от изхода на разговора. При прекъсване на контакта, отклонете очи встрани, но никога надолу – това се тълкува като знак за персонална самооценка за нисък статус.
По материали от Psychology Today
1
Коментара по темата
1.
qnko
29.03.2015 15:08:19
edno samo obesneninieto 4oweka se priema sam po sebesi nego interesuwa koi kakwo kazwa za drugiqa za6toto nemi puka kakwo mislqat i kazwat za men prosto si gledam na napred xi4 neme interesuwa kakwo menq ima drugiq 4owe nqma za men drugi moqsi giwot sa6testvuwa kakwo use6tam kakwo 4ustwam bqgam dale4eb ot drugi giwoti