Културно-информационният център в Босилеград може да бъде закрит заради интриганти и мафиоти
Ще е голяма грешка, ако Културно-информационният център в Босилеград бъде закрит заради сръбска интрига, защото това е най-работещата организация на българите зад граница, каза евродепутатът от ВМРО Ангел Джамбазки в „Тази сутрин” по бТВ.
Според него, не може да се говори за раздор между българите в Западните покрайнини, но сръбската държава работи активно в тази посока чрез поставянето на „служебни българи” и марионетни организации.
„След незаконната окупация на западните български покрайнини през 1919 г. сънародниците ни там са абсолютно изоставени. Те винаги са били в задния двор“ на българската външна политика. От 200 000 души преди век, сега са декларирали, че са 20 000.
Факт е, че Българският културно-информационен център е най-работещата организация на българска общност зад граница. Ръководителите на центъра Иван Николов и Димитър Димитров са сред най-големите патриоти. Лесно е да декларираш, че си националист, но е много трудно да си там. Срещу тях имат десетки дела. В момента ги съдят за това, че се опитват да възобновят български военни паметници от Първата световна война, което Сърбия е длъжна да направи. Това са хората, които възобновиха честванията. Те през 1990 година организираха кандидатстване на българчетата от Босилеград в кюстендилските училища и в българските ВУЗ-ове. Стотици деца учат у нас благодарение на тях“, заяви евродепутатът.
В Босилеград сега живеят над 2500 души. Около 80% процента от тях са с ясно изразено българско самосъзнание. Българските трибагреници из града доказват това. Основната задача на Културно-информационен център на българското малцинство Босилеград е да пази българските традиции живи и да поддържа връзката между България и българите, живеещи тук.
„Центърът е основан през 1997 г. с основната идея да се противопостави на асимилационния процес, който през тези години беше значително завладял българското население в Босилеград. Да се създадат нормални условия за живот, от които да се спрат миграцията и обезбългаряването на района. В крайна сметка това беше голямата стратегия”, обяснява председателят на Културно-информационния център Иван Николов.
Преди около месец обаче става ясно, че Държавната агенция за българите в чужбина е изтрила центъра в Босилеград от регистъра на българските организации извън пределите на страната. От центъра все още недоумяват защо се случва това.
Според Николов, това, което направи агенцията за българите в чужбина, никак не обслужва интересите на сънародниците ни нито в западните покрайнини, нито в Македония. Това е в интерес на нашите врагове, подчерта той.
„По сегашния закон може български организации в чужбина да дават гаранция, че човекът е с български произход, за да не се случва разни косовари, албанци и други съмнителни типове да получават гражданство, лъжейки, че са българи по произход. Има много организации, които трябва да правят това. Такъв е Българският културно-информационен център. Има битка с една полумафия, която е свързана с издаването на българско гражданство“, коментира Ангел Джамбазки.
„Центърът работи добре. Той не е на издръжка от българската държава. Николов и Димитров възстановиха в село Извор най-старото килийно училище от 1883 г. Редица поколения български министри обаче следват модела на Димитров и Тито, че българското малцинство е мост за приятелство между България и Сърбия. Да сте чули един български министър-председател да каже ясно на сръбския си колега, че иска гаранции за нашето малцинство там Учебниците, за които се борим вече 10 години, е другият проблем. По сръбския закон българското малцинство има право на такива. Властите там твърдят, че са ги напечатали, били в склада, само дето още не са ги докарали. Това продължава обаче 10-та година. Те вече не казват както по времето на Тито - „Гледайте си работата“, но ни мотаят административно.
Поставил съм този въпрос на сръбския премиер и на министъра на образованието и смятам да им огорча живота“, заяви патриотът.
„Ще направя всичко възможно центърът да продължи да работи. Защитата на българите в Западните покрайнини е национална кауза. Българите там са признато малцинство, но България не се грижи за тях. Трябва да кажем на сръбските власти, че искаме за сънародниците ни там европейски начин на живот“, каза още Ангел Джамбазки. Добави Коментар