Днес отбелязваме и световния ден на котката
Навиците на дедите й практически не са се изменили, само са били приспособени за домашни условия. Котките не търпят затворено пространство и обичат всички врати в къщата да са отворени. Страстта им често „да се мият" не се обяснява само с тяхната чистоплътност.
По време на процеса те облизват от космите си някои вещества, съдържащи витамин В, необходим за психическото им равновесие. Котките много добре се ориентират в непозната обстановка и са способни да изминат огромни разстояния, за да се приберат у дома.
Най- добрите пазачи на зърното от мишки са европейските късокосмести котки.
В Англия, котки, използвани за охрана на продоволствени складове са зачислени на „служба", също на държавната ясла са зачислени и котките, пазещи експонатите в Британския музей. Много от мъркащите животни притежават много по-добър нюх от кучетата.
По време на Първата световна война е бил създаден специален „котешки корпус" в британската армия, с помощта на който били откривани отровни газове.
В Швейцария някои котки имат собствени банкови сметки, а в американския град Литл Рок благодарение на тях се печелят пари. В града се провеждат котешки надбягвания на 150 метра.
В древен Египет котката е била смятана за свещено животно, пазител на огнището. Заради нощния си живот, грациозността си, святкащите очи и рядката плодовитост, на животното е била посветена богинята на Луната, която била изобразявана с котешка глава.
В Европа котката е станала известна преди 2 хиляди години. За първи път за нея се споменава в съчиненията на Плутарх. В древен Рим котката била посветена на богинята на свободата Либертас и е била изобразявана винаги до нея.
Сега в света има около 400 породи котки, като всяка година се обявява и официално се признава нова порода. Добави Коментар