Брюксел ни размаха пръст за банките
Еврокомисията ни отправи три последни предупреждения - две за транспорта и едно за здравеопазването. Освен това Брюксел ни размаха пръст и за банките, като взе предвид фалита на КТБ. Страната ни ще бъде под засиленото наблюдение на Брюксел заради кризата около въпросната банка. За първи път България получава предупреждение конкретно заради местни банки. Страната ни получи мотивирано становище, а на съд отиват девет държави. Еврокомисарят по икономиката Пиер Московиси призова българското правителство да вземе спешни мерки за възстановяване на икономическото равновесие в страната, разклатено след фалита на Корпоративна търговска банка.
Трусовете във финансовия сектор през 2014-та година предизвикаха загриженост за съществуването на практики в частта от банковия сектор, която е собственост на местни лица, с потенциално значими последствия за финансовия сектор и общата макроикономическа стабилност. Подобряващата се, но все още негативна външна позиция, междуфирмената свръхзадлъжнялост и слабата гъвкавост на пазара на труда са макроикономически рискове, които трябва да бъдат наблюдавани внимателно”, категоричeн беше Московиси.
Еврокомисията иска от нас да прилагаме правилно директивата на ЕС относно свидетелствата за управление на превозни средства. Наред с нас това трябва да направят и Австрия, Белгия, Чешката република, Кипър, Германия, Дания, Естония, Ирландия, Испания, Франция, Финландия, Италия, Литва, Полша, Португалия, Словакия и Словения, уточняват от Брюксел.
Въведени са нови категории свидетелства, срокът им на валидност е хармонизиран и е създадена мрежа за обмен на данни във връзка с тях (RESPER). Целта е да се намалят възможностите за измами, да се гарантира свободата на движение на водачите в ЕС и да се увеличи безопасността по европейските пътища.
Страната ни трябва да транспонира правилно правилата на ЕС относно безопасността на железопътния транспорт, настоява Европейската комисия. Същото искане е отправено и към Полша.
В съобщението на комисията се изтъква, че прилагането на правилата на ЕС за безопасност на железопътния транспорт е необходимо, за да се гарантира, че железопътните мрежи в ЕС са на най-високите равнища на безопасност.
От Еврокомисията уточняват, че за нашата страна става въпрос за определението „железопътни предприятия", развитието и подобряването на безопасността на железопътния транспорт, сертификатите за безопасност, вземането на решения от органа по безопасността и независимостта на разследващия орган.
Ако България и Полша не реагират задоволително, комисията може да отнесе въпроса до Съда на Европейския съюз, предупреждават от Брюксел. През юни 2013 г. Комисията откри процедура за нарушение срещу България, а през февруари 2014 г. - срещу Полша. Сега се изпраща мотивирано становище. България и Полша разполагат с два месеца, за да отговорят на Комисията. Добави Коментар