Помощи за бедствия вече само за социалнослабите, другите да се спасяват
Само социално слабите да получават пари от държавата за щети при бедствия и аварии, а останалите да застраховат имуществото си срещу стихиите. Подобно предложение ще внесе в парламента финансовият министър Владислав Горанов. Това стана ясно по време на дискусия със застрахователния бранш, междуведомствената комисия към Министерски съвет и вицпремиера Томислав Дончев.
Идеята на министъра е само хора, които не могат да платят застраховка за дома си, да бъдат подпомагани от държавата в случай на бедствие. Нещо повече – това ще се отнася само за тези, които живеят в законни постройки. Това означава, че при случай подобен на този в варненския квартал "Аспарухово", където голяма част от пометените къщи се оказаха незаконни, пострадалите няма да получават пари. Всички останали ще трябва да се застраховат домовете си, ако искат да разчитат на помощ при бедствие.
Аргументът на вицепремиера Дончев и на министър Горанов днес бяха, че трябва да има ред и отговорност, а средствата на държавата са недостатъчни.
Така например, в последните четири години наводненията са погълнали 216 млн. лв., спасителните дейности – 52 млн., 17 млн. пък са отишли за възстановителни работи, а 3 млн. - за щетите от пернишкото земетресение.
Новото предложение предвижда парите за бедните, които не могат да си позволят застраховка на дома ще се събират катастрофичен пул, от който да се отпускат помощите. Идеята е средствата да идват от въведения през 2010 г. 2% данък върху премиите на застрахователните компании и да се използват само за бедствия, вместо от държавния бюджет, както досега. Еднократната помощ от 320 лв. също ще отпадне.
С критериите за това кой ще получава пари при бедствие ще се занимава Агенцията за социално подпомагане, а хората ще бъдат обезщетявани по данъчната оценка на имота. Комисиите, които оценяват щетите ще отчитат и дали постройката е законна.
Това е начинът на държавата да стимулира застраховането срещу бедствия, вместо да налага задължителна застраховка, подобна на гражданската. Всички останали ще трябва да застраховат имотите си срещу бедствие, ако разчитат на финансова помощ след това. Подобни застраховки тръгват от 20 лв. годишно и зависят както от имота, така и от местоположението му спрямо рискови обекти.
Именно това е един от проблемите, който очакват в бранша – въпросът дали около неподдържани от държавата язовири тази сума няма да е в пъти по-голяма.
Как изглежда картинката на този етап - статистиката показва, че у нас едва 7% от собствениците застраховат имотите си, а в междуведомствената комисия за подпомагане има искания за 450 млн. лв. за възстановяване на щети. Реалните поражения обаче са поне два пъти повече.
До две-три седмици се очаква финансовият министър да внесе законопроект с тези промени за обсъждане в парламента.
2
Коментара по темата
2.
Не бе №1
25.02.2015 07:20:34
Целта е законово да се каже на хората, че само циганите имат права, само на цигани ще помагат, с парите от нашите данъци.
То в целия свят социално слаби собственици няма, освен в България, Та целта на ново излюпения закон е,българите да разберат, че при бедствия ще помагат само на катуните.
То в целия свят социално слаби собственици няма, освен в България, Та целта на ново излюпения закон е,българите да разберат, че при бедствия ще помагат само на катуните.
1.
aхa...
24.02.2015 21:30:43
Тоест, искaте дa възродите мутренският зaстрaховaтелен бизнес?! Дa, по принцип в цял свят хорaтa се зaстрaховaт, сaмо в Бългaрия обaче, тези зaстрaховки " потъвaт" някъде в неизвестност.