Проф. Димитров: Публикувах досието си в ДС, защото няма от какво да се срамувам
Публикувах досието си в Държавна сигурност в книгата „За кожата на едно ченге“, защото като разузнавач се занимавах само с наука и няма от какво да се срамувам. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ директорът на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров. Той сподели, че последната му мисия е била през март 1990 г.
„Путин взема Крим въз основа на историята. Той казва, че до 1954 г. полуостровът бе на Русия и при един пиянски запой Хрусчов го подари на Украйна. От България никой не може да вземе нищо, защото тя граничи навсякъде само със себе си. Това са жестоките реалности на света, в който живеем. Затова разузнаването се занимава и с издирването на документи за историята, които дават аргументи на съвременните политици. Светът е безмилостен. Европа беше силна и успя да наложи разделението на Югославия на 7 части. ЕС преследва интересите си, т.е. отслабване на Русия. Кремъл пък тръгна да решава своите проблеми. Заради некадърното управление на Елцин, Русия загуби огромни области. Не става дума за имперски интереси, а за народ, който живее в абсолютно измислената държава, наречена Украйна. Случаят с Македония е 100-процентова аналогия. Крим вече е руски, а Доганска и Луганска област остават в Украйна като разменна монета на Путин“, коментира проф. Димитров.
На въпроса застрашени ли са сънародниците ни в Украйна, той отговори с „да“.
„Убити са вече няколко десетки. 1 млн. са българите в Украйна. Официално са 234 000 души. Това не са някакви аборигени и селяни. Слушам такива наивни приказки за това как опразнените села щели да бъдат населени с тях. Това няма как да стане. Има и селца, които пък се разрастват и стават градове. Само в област Бургас има 15 такива в последните години. Трябва обаче да се знае, че българите в Украйна са предимно в области, където има конфликт. Само в Мариупол има 7000 нашенци“, каза още Божидар Димитров. Добави Коментар