Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Не яжте пилешко! Пълно е с антибиотици, които развиват бактерии

Повечето търговци пръскат плодовете и зеленчуците, за да изглеждат свежи. Друг е въпросът до колко строг е контролът за влагането на пестициди, казва Сергей Иванов
Ключови думи: здраве, храна, пилешко, месо, вино, бира, здравословен начин на живот, сергей иванов, биолог, бургас, флагман
Сергей Иванов е биолог. От десет години се занимава с изследване на растенията, които използваме за хранене. Работи в Центъра по биология на храните от шест години. Там в специална лаборатория изследва състава на продуктите. Потърсихме експерта във връзка с заниженото качество на храните и специално на пилешкото месо, както и за съвет какво да ядем и какво да избягваме от трапезата си.

Д-р Иванов, непрекъснато се говори, че пилешкото месо е пълно с вода и соли, а вие твърдите, че у него могат да бъдат намерени и остатъци от антибиотици. Какво означава това и до какво води?

Проблемът с ветеринарно-медицинските остатъци в месото е проблем не само у нас, но и в световен мащаб. Но в България не може да се каже, какво количество от препаратите има във всяко пиле, просто, защото няма реален контрол върху храните. Ние на практика не знаем какво е състоянието на месата у нас, защото не се проверява както трябва. Под такива препарати аз визирам най-вече антибиотиците. Много често ние като независими експерти откриваме антибиотици в пилешкото месо. Това е опасно, защото като се поема от човешкия организъм, той развива такива щамове бактерии, които са резистентни към антибиотици. Много хора умират от такива бактерии, които са вече резистентни към този тип лекарства.

От друга страна приемането на подобни препарати натоварва черния дроб. В месото често се откриват и хормони. Те като цяло са забранени в целия ЕС при отглеждането на животни. Проблемът с хормоните обаче не е чак толкова голям, както с антибиотиците. Няма как в една огромна птицеферма със стотици птици, всяка една от тях да бъде боцкана с хормони. Антибиотиците се дават с храната и това става по-лесно. Така че хормоните са по-малкото зло.

Как изнасяме месо тогава? В другите страни контролът е силен, не ни ли „хващат"?

Хващат ни, разбира се. Смешно е, но е факт - изнасяме месо, което уж е проверено от нашите органи, но чуждите установяват наличие на препарати. Другото нещо, което трябва да се каже е, че практиката да се слагат вода и соли в пилешкото не е разрешена, нищо, че от агенцията по храните твърдят друго. Практиката е забранена в целия Евросъюз. Може да се влагат водни соли, но само при заготовки, тоест при пилешките гърди, филета. Но при целите пилета и при бутчетата, това е категорично забранено и който го прави, нарушава законодателството на ЕС. Освен това, те не са толкова безобидни, колкото се говори. Това са соли и влияят на кръвното налягане. Не случайно има бум на хипертониците в страната ни.

Пивоварите твърдят, че консумацията на бира и вино влияе благоприятно на организма. Вярно ли е това?

Да, вярно е. Умерената консумация на бира и вино влияе много добре на организма. Умерената консумация зависи от възрастта и килограмите, но горе-долу може да се приеме, че за мъжете е нормално да пият по литър бира на ден и до 400-500 мл. вино. За жените, разбира се стойностите са по-малки. И в пивото, и във виното има полезни съставки, които идват от растенията, бактериите и дрождите, които помагат за ферментацията. Самите дрожди отделят много полезни вещества като антиоксидантите например. Резултатите от наскоро направено изследване за хранителната стойност на бирата ясно оборват мита, че пивото води до т.нар. бирено коремче. Причината е, че пивото не съдържа мазнини и холестерол и е с ниско съдържание на прости захари.

Наистина ли плодовете и зеленчуците у нас не са качествени и се пръскат с отрови?

Повечето търговци пръскат плодовете и зеленчуците, за да изглеждат свежи. Друг е въпросът до колко строг е контролът за влагането на пестициди. Те са по-опасни. Но честно казано зарзаватът е най-малкият проблем. Истинският са хранителните продукти от животински произход.

Освен при пилешкото, при кои други продукти има проблеми?

Общо взето при всички месни продукти. За всички тези продукти важи правилото, че наистина не знаем какво ядем. Ще дам пример не с каквото и да е, а със стандарта „Стара планина". Беше обявено, че продуктите по стандарта ще се правят само от месо и ще са чисти. Само че какво се получи. Кренвиршът например се прави 90% от т.н. прат, който представлява нискокачествено смляно месо от кожи, кости, сухожилия, нокти, сланина. За съжаление у нас този прат се слага в почти всички колбаси. Скандалното в случая е, че самият стандарт „Стара планина" разрешава влагането на прат. Тоест стига да не сложите отрова, всичко друго е разрешено.

Тоест тези кости и нокти се слагат във всички колбаси?

Да. Преди се слагаха само в малотрайните корбаси- кренвирши, наденици и други подобни. Но вече се слагат във всички колбаси. Зависи разбира се производителят в каква ценова категория се цели.

Що се отнася до вносните храни, след като се внасят от ЕС, може ли да сме сигурни, че са с добро качество?

Вносните продукти от Съюза се проверяват първо от местните контролни органи, след това се проверяват и от нашите органи. Като цяло контролът в другите страни-членки е доста затегнат, така че не би трябвало да се притесняваме европейски внос. Не така стоят нещата за страните извън ЕС обаче. Там не може да знаем какъв е контролът и колко кочествени са храните, особено тези от животински произход. Рибата основно я внасяме от Азия, например. За съжаление много от тези продукти са със съмнително качество, но въпреки това достигат до пазара и крайните потребители.

Какво ще посъветвате хората, какви храни да консумират най-вече през зимния сезон?

Най-важното е хората да се хранят разнообразно. Балансираната диета включва зеленчуци, плодове, не бива да се страхуват от нитратите и да хапват зелени зеленчуци.

Продължава ли да се влага палмово масло в млечните продукти?

Да, продължава с пълна сила. Наскоро правихме проучване на маслото. От 12 български масла, 7 имаха проблем с качеството. В тях имаше примеси на растителни мазнини. Това разбира се е скандално. Има масла, в които животинската мазнина е едва 15%, всичко друго са примеси и вода. Даже, ако се намери палмова мазнина не е толкова опасно, има и по-опасни мазнини.

Какви например?

Има съмнения, че в някои продукти се слагат индустриални мазнини. Но се надявам те да са малко, защото това би било вече наистина супер скандално.
3
Коментара по темата
3.
Борис Ганев
05.02.2015 16:14:00
кажете ни какво да ядем като всичко е отврат ? или да караме на фотосинтеза ?
2.
да вие сладко
05.02.2015 05:38:02
Bon apetit!!!
1.
канибал
04.02.2015 20:06:47
Най-здравословно ще е, ако слагат лайна!!!!!!!!
  Добави Коментар
Те бяха близки приятелки, а днес са кисели, с фалшиви усмивки и напълно се игнорират Мегaн Маркъл билa „ядoсaнa“ зaрaди шoутo нa Виктoрия Бекъм, тъй кaтo през следвaщaтa гoдинa и тя ще стaртирa кулинaрнa пoредицa в стрийминг плaтфoрмaтa Получиха си парите Със сериозно закъснение...
Перфектното шкембе Това ястие е кулинарна наслада "Ти си предател!" Ралица Паскалева порица Станислав Христакиев в Игрите 
Изневери на жена си, но после... Неверният съпруг бил публично унизен и накаран да носи срамни табели в оживен мол Отново е на пазара Вместо пръстен и сватба, актьорът Филип Буков изчегърта жената до себе си и пак е ерген
Загинал, бягайки от хотелската си стая Балконът бил неговия изход Разследващ журналист твърди, че Ружа Игнатова е жива, крие се в Русия Много хора, свързани с Кремъл, също са ползвали услугите на криптокралицата
Аржентински страсти в Дом на НХК Квартет „Либертанго“ и „Сбогом, Буенос Айрес“ в незабравима вечер Експерт: Изпращаме годината в несигурна за бизнеса обстановка
19-годишен се вряза с колата си в ограда на къща По чудо няма загинали  Има ли изход от парламентарната криза? БСП инициира разговори с пет групи Срещат се с депутати с ПП-ДБ, „Възраждане“, АСП, ИТН и МЕЧ