Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Докладът на Еврокомисията за напредъка на страната ни е пак критичен

България има добра стратегия за съдебни реформи, но резултатите в борбата с организираната престъпност са лоши. Това са част от заключенията в черновата на годишния доклад на Европейската комисия за страната ни.
Ключови думи: доклад, Европейската комисия, престъпност, съд

Критиките за борбата с престъпността пак се повтарят. Противоречиви оценки се чуха в различни политически кръгове. Целта е да се проследи напредъкът на България в областта на правосъдието и борбата с престъпността. Подобен доклад излиза всяка година и за съседна Румъния.
Приетата от Народното събрание стратегия за съдебна реформа е оценена от експертите в Брюксел като много добра с впечатляваща прецизност. Сега обаче Еврокомисията очаква тя да започне да се прилага. В документа се отбелязва, че през последната година България има три правителства и два парламента и това не е допринесло за стабилността, но сегашният кабинет е приел важна стъпка с приемането на тази стратегия.
Сериозни критики има и към Висшия съдебен съвет, както за спорни назначения, така и за работата със системата за случайно разпределение на дела. Повтарят се критиките от доклади от предишни години за недостатъчна борба с корупцията по високите етажи, липса на добри резултати срещу организираната престъпност. Макар че в подобни документи като цяло не се посочват конкретни случаи, ясно се разбира, че е написано за изчезналите тефтерчета на Филип Златанов, в които е имало указания за действия на независим орган. Има отпратка и към случаите на гнили ябълки в съдебната система, за които съобщи френският посланик в България.
Засега не е ясно кога Европейската комисия ще издаде следващия доклад и кога ще отпадне механизмът за проверка и оценка. Той бе наложен на България и Румъния като едно от условията за приемането им в ЕС.
Според проучване на евробарометър пък, корупцията е посочена от 97% от анкетираните като проблем с най-голямо значение. Недостатъците в съдебната система и организираната престъпност са другите големи проблеми.
2
Коментара по темата
2.
лск
28.01.2015 08:42:28
90% в народното събрание не знаят какво приемат и гласуват,там са заради парите и хич не им дреме на закърналата ценностна система и нисък морал дали ще се случи нещо за напред
1.
лск
28.01.2015 08:42:28
90% в народното събрание не знаят какво приемат и гласуват,там са заради парите и хич не им дреме на закърналата ценностна система и нисък морал дали ще се случи нещо за напред
  Добави Коментар
Свали много килограми Галя с прекрасна визия Отстраниха заместник-директорът на ГДБОП Калин Литов Срещу него тече проверка за „чадър“ над контрабанден канал
Стана за смях Известен бивш спортист повръща пред органите на реда Бори се за живота си Кристина Апългейт с разтърсваща изповед
Много сериозно провинение зад волана Пиян кара камион 73-годишен мъж престъпи закона В Гоце Делчев
Трагедия в САЩ Ученик бе смъртоносно намушкан Наруши мълчанието си за Вал Килмър Шер тъгува
Футболна България е в колапс Националният е зад Хаити Мъж се самозапали в центъра на Амстердам Неприятна случка
Ученик обра учителка В САЩ Има 5,3 милиарда долара Спилбърг е титан в Холивуд