Психиатърът д-р Гълъбова: Не е проблемът в психичноболния стрелец, болна е държавата ни
Пълен хаос цари в системата на психиатричните стационари. След излизането оттам, пациентите изпадат в една безтегловност относно социалната грижа. Затова големият проблем не е Лъчо, който стреля по съседи, а това, че психиатричната ни помощ е в много лошо състояние и липсата на държавна помощ при грижата за тези хора е причината да се стига до подобни драми. Това каза в „Добро утро, България!“ по ТВ7 директорът на държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски" д-р Цветеслава Гълъбова. Тя отказа да говори за състоянието на лудия стрелец, тъй като той е неин пациент и лекарската етика не й го позволява. Най-вероятно 35-годишният мъж ще бъде прегледан от специалист и след това ще бъде лекуван при нас, заяви д-р Гълъбова. На въпроса кой щеше да носи отговорност, ако Лъчо бе извършил убийство, тя отговори с „никой“ и уточни, че наказателната отговорност е лична. Кой да понесе отговорността, че в България нещата не са такива, каквито трябва да са, попита психиатърът.
„Не е вярно това, че Лъчезар не си е пил лекарствата. При хроничните, каквито са и тежките психични болести, е възможно дори влошаване на фона на най-перфектното лечение. Не в това обаче е големият проблем, а в състоянието на психиатричната помощ у нас, което е лошо. Докладът на ЕС за състоянието на психиатричната помощ е убийствен за нас. Ние сме на последно място. Ако ги имаше дневните центрове и всеки ден този човек бе наблюдаван от специалисти, нямаше да си купи самурайска сабя и да се чувства като опълченец. Там пациентите трябва да се занимават с арт и музикотерапия. Социални грижи обаче са абдикирали. Тези дневни центрове са всъщност социални заведения“, уточнява д-р Гълъбова.
Тя заяви, че в цивилизованите страни има армия от психолози, помагащи на пациента и неговото семейство, за да може да води живот като нас здравите. В България обаче не е така. Цялото семейство на психичноболния трябва да се впрегне в обгрижването. Това не е по силите им и затова се стига до трагедии. У нас агресия е синоним на психична болест, а това не е така, добавя психиатърът. Добави Коментар