Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Официално: Властта търси цаката на Цацаров

Сотир Цацаров
Ключови думи:
Правителството категорично отива към промени в статуса на главния прокурор, контролиране на дейността на тримата големи (и председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд), както и на възможност за предсрочното им отзоваване, съобщава Clubz.bg.

Ще има Закон за лобизма, деленето на Въсшия съдебен съвет на две вече не е новина, а в това, че парламентарната квота във ВСС ще бъде „оптимизирана“ (т.е. - сменена с нови хора, б.а.) едва ли някой се е съмнявал.

Това са някои от акцентите в Правителствената програма за стабилно развитие 2014-2018. В частта "Правосъдие" се потвърждават изнесените в някои медии предварителни информации, че властта има намерение за значителни конституционни промени.

"Осигуряване на широк консенсус за промяна на конституционния модел на съдебната власт...", четем в приоритет 2.5 на правителството.

Разбира се, на няколко места се споменава, че подобни революционни мерки ще бъдат съпроводени с "провеждане на широко обществено обсъждане, включително на професионално обсъждане от магистрати, представители на академичната общност..." и т.н.

Провеждане на обществена дискусия за промени в статуса на председателите на Върховния касационен съд (ВКС), Върховния административен съд (ВАС) и главния прокурор, пише по-нататък.

Съвсем ясен е Приоритет 2.7:

"Въвеждане на механизъм за осигуряване на публичност, прозрачност и обществен контрол върху работата на главния прокурор". Който включва:

Разработване и обсъждане на пакет от промени в статуса на главния прокурор.

Между другото в програмата четем още, че структурата на прокуратурата трябва да бъде въведена в съответствие с чл. 126 ал. 1 от Конституцията, което с две думи означава - да се премахне единоначалието, вертикалната структура, която сега отличава държавното обвинение от съда.

В Приоритет 2.8 - за подобрената ефективност и отчетност на съдилищата, прокуратурата и "тримата големи" - главния прокурор, шефовете на ВКС и ВАС, става ясно и как ще стане това. А именно чрез:

"Изработване на сравнителноправен анализ на международните и чуждестранни стандарти за търсене на отговорност на главния прокурор и на председателите на ВКС и ВАС, включително на практиките по отзоваване. Изработване и приемане на необходимата нормативна уредба." (Нали помните написаното за конституционните промени по-горе, б.р.)

От последващите проекти за мерки става ясно още, че кандидатите за управленски позиции в съдебната власт ще бъдат изслушвани освен от ВСС и от прокуратурата, МВР, Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси (КПУКИ), НАП и др.

Допълнително в самия ВСС ще има комисии с командировани специално за целта съдии и прокурори.

Стратегията залага и на споменаваната от представители на Реформаторския блок нова специализирана прокуратура, която да разследва приоритетно корупцията и злоупотребите по високите етажи на властта.

И понеже такава има, преди това ще се направи "оценка на всички съществуващи органи с антикорупционна насоченост, включително на специализирания съд и специализираната прокуратура, БОРКОР, КПУКИ, инспекторатите по Закона за администрацията и др."

Интересно стои въпросът с бюджета - един от лостовете, с които изпълнителната власт може да влияе на съдебната.

Сред многото други точки четем:

"Въвеждане на програмно бюджетиране за всяка структура от институциите на съдебната власт и ориентиране на бюджета към постигане на резултати и обвързване на финансирането със заложените цели, дейности, натовареност и обективна оценка на разходите по видове преписки и дела, така че да се постигне адекватно финансиране на правораздаването като основна държавна функция."

Което е чудесно и справедливо. Но става важно и кой оценява. А кой ще оценява, четем в следващата мярка:

"Дефиниране и периодично обновяване на цели и индикатори за изпълнение в партньорство между Висшия съдебен съвет, Министерството на правосъдието, Министерството на финансите и гражданското общество, както и периодично обновяване на оценката на разходите по видове дела."

В "и гражданското общество" при по-внимателно вглеждане може да се прокрадне съмнение, че определени неправителствени организации ще имат пряко отношение към финансирането на едно или друго звено на Темида.

В тази си част документът завършва с познатите поне от 4 правителства мантри за електронно правосъдие, за обективни критерии за изчисляване натовареността на отделни магистрати или цели звена, както и за нова Съдебна карта на страната. Интересно е, че ще се изгражда и помощно звено „Интегритет" към етичната комисия на ВСС.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Арестуваха го Проблеми за Ерик Мабиус Шокираща смърт в Русия Известна жена почина по много нелеп начин
Ваксина ще спира рака, преди да се развие в тялото Учените искат да обучат имунната система да разпознава и унищожава опасните клетки Какъв е характерът ви според кръвната група Хората имат различен характер и кръвната им група играе важна роля за това
Изяли сме 13 000 тона фалшиво сирене Количеството е по-голямо от произведеното през 2023 г. Трагедия във Франция Във френските Алпи
Неприятна новина за феновете на "Спайдърмен" Премиерата се отлага, но с малко... Провал за България В старт на биатлона
Още израелски заложници бяха освободени от Ивицата Газа Докато Израел трябва да пусне от затвора стотици палестинци Украйна с удар по Русия Украински дронове удариха ключова руска петролна помпена станция 
МВР със спешна акция, ще задържа вандалите от протеста в София След раняването на 10 полицаи, МВР предприема действия срещу агресията  Алекс Сърчаджиева скочи на Разград: Безумие! Хората там бедстваха, купете един снегорин за града - призова актрисата, която е и водеща на "Аз обичам България"