Да, твърде много от нас имат безсмислена работа, но не се отчайвайте
Това пита плакат на британското анархистко списание Strike!, разказва във в. "Гардиън" Рианън Луси Кослит. Авторката представя в сайта на вестника от Острова материал с мнението й, озаглавен "Да, твърде много от нас имат безсмислена работа, но не се отчайвайте".
Плакатът, който цитира, е част от кампания, наречена #bullshitjobs (#скапанаработа - б.р.). Според кампанията съществуването на безсмислени работни позиции нанася "морални и духовни щети". То прави "белег върху колективната душа" и "буквално никой не иска да говори за него".
"Точно от това се нуждае всеки обикновен служител в първия си ден на работа, би си казал човек. Но аз обичам тези реклами, основно защото са прави. Никой не говори за съсипващата душата тъга, която идва от вида на хронично изтощените и лишени от собствено чувство за смисъл орди от работещи хора", коментира Кослит. Такава е природата на неолиберлизма, на тази основана на услугите икономика, която беше създадена за нас. "С какво по-точно се занимава той?", може да се запитате за приятеля си. "Какво по-точно правя аз? Какво работят всички?". (...) Разбира се, оплакването от нещо от този род, както и смелостта да се изключиш (от системата), те поставя в позицията на виновен в най-очевидното престъпление срещу капитализма - мързела. Или подозрителната липса на амбиция, заради която ти лепват клеймото "изнудвач на дребно", ако си от работната класа, или "разглезен образован млад човек без никакви морални устои", ако си от средната", пише авторката.
Тя продължава като предлага няколко начина "да се издържа безсмислената, монотонна работа", изпълнявана от хиляди съвременни хора. Ето съветите й, накратко.
Открийте здравословен вътрешен живот. Създайте своя собствена революция, стартирайки с нещо, което ви дарява максимално удоволствие, независимо дали е музика, книги, спорт, секс.
Прекарвайте време с "нормални човешки същества". Не "експерти" и съветници как да продължаваме напред, а такива, които ви обичат - семейство, приятели. В обичта е отговорът.
Превърнете работата в игра. Така например мъж, работещ досадни нощни смени на зареждане на продукти в супермаркет на Tesco във Великобритания, се разнообразява като си представя игра на гигантски тетрис. Създайте собствено забавление в еднотипната работа.
Не се отказвайте от мечтите си. Огромна движеща сила в модерния живот е постулатът на Стив Джобс да работим това, което ни харесва. В действителност не всички обаче могат да си го позволят. Дори да работим нещо, което не желаем, трябва да запазим мечтите си ако не заради друго, то най-вече за да съхраним здравето и ума си.
Разгневете се. Продължете усилията за гъвкаво работно време, заплати, с които хорат в действителност могат да оцеляват, свобода от натиска и експлоатацията. Добави Коментар