Кметовете спешно да обясняват как ще бъдат санирани панелките, за да не бъдат харчени пари на вятъра
Бургаският народен представител от Реформаторския блок Костадин Марков призова кметовете на общини, ръководените от тях администрации да започнат специална разяснителна кампания за гражданите по програмата за безплатно саниране на панелните блокове. Тя трябва да посочва отделните стъпки, които хората да извършат, за да се включат в нея. Припомняме, че от Община Бургас дори обявиха бонус за жителите на първите десет блока, които се включат, като пред техните жилища ще бъде благоустроено пространството за 10 хил. лева.
Според Марков, който е бивш зам. кмет по строителството на Община Бургас, е важно бързо да се обясни на хората как да действат, тъй като програмата дава рядката възможност да се използват 100 % публични средства.
- Г-н Марков, призовахте кметовете да бъдат активни и да поведат бърза разяснителна кампания за програмата за безплатно саниране на панелните блокове. На общините ли се пада основната отговорност?
- Активността трябва да е в посока на комуникация между министерството и общините. Желанието ми е да се активизират и по-малките общини, защото ресурсът, който ще се похарчи, е сериозен. Ако не се постигнат заложените цели в програмата, ще бъдат хвърлени огромни пари на вятъра.
- Има ли определени срокове, в които жителите на блоковете да кандидатстват. Виждаме, че в Бургас има сериозен интерес, има ли опасност хората да останат разочаровани?
- Всеки мометнт общините ще получат окончателните указания от Министерството за това как ще се процедира и след това много бързо трябва да се проведе тази разяснителна кампания. Аз все още не съм виждал стратегическия документ в неговия пълен вид за това точно как ще се осъществява контролът, как ще се избират фирмите, дали ще има и проектиране, или само изпълнение. Куп неща са неясни още, а това, което трябва да направят хората е преди всичко свъзрано със Закона за етажната собственост. Ако обаче има изискване сградата да има технически паспорт, то тогава ще има огромен обем работа и не знам как ще се преодолее, защото повечето от панелките са строени 70-те години и тогава подобни паспорти не е имало. Затова след получаване на инструкциите общините трябва да почват да обясняват.
- До колкото разбираме няма да има квоти за всяка община поотделно, а принципът ще бъде състезателен за цялата страна. Така ли е?
- Който успее да ги защити проектите – той ще получи финансиране.
- Но от кого ще зависи това?
- Ще излязат правила, те първо ще стигнат до общините. След това трябва да се проведе бърза обществена поръчка, за да избере фирмите. От хората зависи по най-бързия начин да се организират. Ще има указания и за тях. Очакванията обаче ще бъдат повече към Общините.
- Вие сте добре запознат с темата като бивш зам. кмет по строителството на Бургас. Ще могат ли и малките общини обаче да се включат?
- Ще бъда полезен след като излязат указания от Министерството на регионалното развитие, защото на тяхна база ще може да се обяснява подробно. Големите Общини имат капацитет, но е важно и малките да проявят интерес.
12
Коментара по темата
12.
Не съм съгласен
21.01.2015 18:56:05
В тази държава цари някаква комунистическа вакханалия.Нормалните хора работят и плащат данъци,много по-тежки от така страшния турски ,,десятък",за да хранят паразитиращите цигани под предтекст,че са социално слаби.
Сега пък ще правим с публични пари саниране на частна собственост,щото видиш ли в панелките живеели хора с различен социален статус,повечето били с ниски материални възможности.
Айде,стига,бре,егати и държавата.
Познавам изключително заможни хора,живеещи в панелки.Що трябва да им се подаряват обществени средства,питам аз?
Сега пък ще правим с публични пари саниране на частна собственост,щото видиш ли в панелките живеели хора с различен социален статус,повечето били с ниски материални възможности.
Айде,стига,бре,егати и държавата.
Познавам изключително заможни хора,живеещи в панелки.Що трябва да им се подаряват обществени средства,питам аз?
11.
строител
19.01.2015 10:32:08
Зад всяко едно строителство се печелят много пари ,ако е в държавен мащаб цифрите могат да са фантастични.Кой ли плаща.
10.
мммм
18.01.2015 10:51:55
Защо без Лазур,това е най грозно застроеният комплекс в Бургас.
9.
стоян
17.01.2015 23:05:05
То едно саниране няма да промени наблъсканите сгради една до друга без план, без модернизъм, като жалки гета от Афганистан, дайте да ги събаряме направо тези глупости това трови очите и сърцата, прави хората грозни. Отчуждите ги половината сгради, разчистете гетата от Ботева нагоре до езерата и всичките комплекси, с изключение на Лазур
8.
до 1,2,4,6,7
17.01.2015 19:31:19
Гледам писали сте минус на Номер 3.Защо,точно така си беше.Ако не знаете,значи сте дошли в Бургас след тези години!
7.
ceco
17.01.2015 17:56:03
predlagam ob6tinarite da sanirat parvo svoite sobstveni jili6ta za da povqrvam!az bloka si firma nqma da napravq
6.
Valtan
17.01.2015 16:56:24
Ей този какво прасе е станал, много ядене много чудо.
5.
Коце
17.01.2015 14:41:12
нали знаеш, це Лили Павлова и Наталия Милева са способни да провалят и тази програма!!!
4.
Коце
17.01.2015 14:41:12
нали знаеш, це Лили Павлова и Наталия Милева са способни да провалят и тази програма!!!
3.
Митьо
17.01.2015 14:13:00
На времето жилищата им ги раздаваха безплатно,защото разбираш ли дошли от село и нямало къде да живеят,докато местните чакаха картотекиране и излизаха на свободен наем за да ги картотекират в нужната група и им позволят да си закупят жилище...Сега ще им ги санират безплатно...Комунистическа справедливост!
2.
а
17.01.2015 14:11:27
Кметовете са бързи , но в друго
1.
...
17.01.2015 13:26:59
СПРЕТЕ ДА ВЗИМАТЕ ИНТЕРВЮТА ОТ ТОЗИ ПРЕСТЪПНИК!!!