Иззетите картини от трезора на КТБ не били скъпи, цената им стигала до 50 000 лева
„Бих казал, че съвременни автори като Емил Стойчев и Светлин Русев държат по-високи цени, отколкото старите ни майстори“, подчерта той.
Акцията на прокуратурата започна рано сутринта и е в рамките на разследването срещу Цветан Василев за длъжностно присвояване в особено големи размери във връзка с фалита на КТБ. По обяд пред полицейска охрана картините бяха натоварени на микробус. Упълномощените да се занимават с личното имущество на Василев се оплакаха, че не са допуснати до ценностите и те се изнасят неправомерно.
Картините поеха към Националната художествена галерия, където трябваше да бъдат съхранявани. Експерти от Министерството на културата обаче провериха помещенията и прецениха, че те не са достатъчно сигурни за толкова скъпи произведения. Те отказаха да кажат къде ще закарат картините, но журналисти от БНТ проследиха охранявания микробус и стигнаха до Националния исторически музей. Там 20-те ценни произведения бяха преместени в зала.
Сред тях има картини на Дечко Узунов, Енчо Пиронков, Борис Денев, Генко Генков, Христо Кабакчиев, Лика Янко и Димитър Казаков.
„Ще приемем и останалите. Между тях има скулптури, златни монети и др. ценни вещи. Засега нямаме опис на тези неща“, каза проф. Божидар Димитров.
„Повечето картини, иззети вчера от КТБ, са подарък на Цветан Василев. Те картини не подлежат на конфискация без решение на български съд”, коментира пък в студиото на „Здравей, България” адвокатът на Цветан Василев Менко Менков.
„Цветан Василев няма как да знае каква е стойността на нещо, което му е подарено”, подчерта адвокат Менков. „Тази акция цели отклоняване на общественото внимание от съществените проблеми в КТБ”, смята Менков.
„Разполагаме с протокол за доброволно предаване, с което са предадени 20 картини, които са описани по много странен начин. Няма данни да са присъствали експерти. Освен това не е установено чия собственост са картините “, каза още адвокатът.
Проф. Димитров пък съобщи, че при изземването на картините все пак е имало четирима експерти. „Преди две години се прие промяна в закона, според която всяка колекция от картини трябва да се регистрира в регистъра на Националния исторически музей. Нито Цветан Василев, нито КТБ са направили това. Заради това ще има дело и картините ще бъдат конфискувани”, прогнозира професорът. Добави Коментар