Ивановден е, къпят именици и младоженци в морето за здраве
Българската православна църква днес почита паметта на Свети Йоан Кръстител – последният старозаветен пророк, кръстителят на Иисус. Наречен е още “Предтеча”, защото е вървял преди Христос и е подготвял хората за неговото рождение.
Свети Йоан кръщавал хората с думите: “Аз ви кръщавам с вода за покаяние, а Този, Който идва след мен, ще ви кръсти с Дух Свети и с Огън”. Името му се споменава при всяко богослужение, а иконата с изображението на Свети Йоан Кръстител с ангелски криле, е винаги до тази на Иисус Христос на иконостаса в българските храмове. Ивановден – така българите наричат още празника, който продължава с обредите и обичаите, свързани с вярата в чудодейната сила на водата. За здраве и хубост се къпят малки и големи, във водата се потапят и всички младоженци.
В някои райони има обичай да бъдат ритуално къпани в реката или морето, а който не желае да го къпят, трябвало да се откупи, но задължително го пръскат с вода за здраве.
На този ден празнуват и всички, които носят едни от най-често срещаните имена в страната – Иван и Иванка.
В българската народна традиция обредите и обичаите на Ивановден са свързани с очистителната сила на осветената предния ден вода. Периодът на т. нар. мръсни дни е отминал и всеки обръща поглед напред към сбъдването на предсказанията за добро здраве, берекет и щастлив живот.
На обредната трапеза имениците е добре да посрещнат своите гости с варено жито, фасул, ошав, баница, а също и с кървавица, печена луканка или свински ребра със зеле.
Пълнено свинско бутче е едно от най-често приготвяните ястия за Ивановден.
Традицията повелява днес младите да отидат в дома на своя кум, за да му поднесат приготвените от тях дарове, хляб, баница и печена кокошка. Празникът е в чест към кума, който е утвърдил брак и е дал име на децата.
Честит имен ден на Иван, Ивана, Йоан, Йоана, Ива, Ваньо, Ваня, Ивайло, Ивайла, Иво, Ивона, Калоян, Жан, Жана, Яна! Добави Коментар