Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Колко са щастливите българи през 2014 г.

Едва 30 % от българите са се чувствали щастливи през 2014
Ключови думи: щастие, година на щастие, щастлив ли е българинът
В края на 2014-та едва 31% от българите декларират, че са били щастливи през годината. Все пак у нас щастливите хора са повече от нещастните – но най-много са онези, които не могат да определят.

49% от българите не се чувстват нито щастливи, нито нещастни, а нещастните и много нещастните с живота си са едва 15%.

Останалите 4% се затрудняват или отказват да отговорят. Това показва годишното глобално изследване "Край на годината" на УИН/"Галъп интернешънъл". 38-ото издание на изследването сочи, че щастието по света нараства.

С идването на края на 2014 г. 70% от респондентите в изследването казват, че са щастливи, което е с 10 повече в сравнение с 2013 г. От всички 64 002 интервюирани само 6% определят себе си като нещастни, в сравнение с 12% през миналата година. Тези, които са нито щастливи нито нещастни, остават на стабилни нива – 23% тази година срещу 26% през миналата.

Африка изглежда като най-щастливият регион през 2014 г. (83% положителни отговори), следвана от Азия (77%). Същевременно, респондентите от Океания, региона на Близкия Изток и Северна Африка и Западна Европа са най-малко щастливи, респективно с 14%, 13% и 11% деклариращи, че са нещастни или много нещастни.

Най-щастливата страна в Западна и Източна Европа е Финландия, където 80% от хората, декларират че са щастливи, но Финландия е леко по-назад в класацията от най-щастливата нация в света – Фиджи, където 93% от респондентите казват, че са щастливи или много щастливи.

Най-нещастната нация в Източна и Западна Европа пък е Гърция, където 24% от анкетираните заявяват, че са нещастни или много нещастни, което не е изненадващо предвид неотдавнашната икономическа криза в страната. На опашката на тази класация се нарежда Ирак, където близо една трета (31%) от всички интервюирани в страната заявяват, че са нещастни или много нещастни.

В глобална перспектива изследването сочи, че около половината (53%) от попитаните мислят, че 2015 г. ще бъде по-добра от 2014 г. – 5 пункта повече в сравнение с миналогодишното издание на изследването. Делът на онези, които смятат, че идващата година ще бъде по-лоша, пада с 5 пункта в сравнение с миналото издание на изследването - до 15%.

Африка (75%) и Азия (63%) са най-големите оптимисти за следващата година. Обратно, Източна Европа и региона на Близкия Изток и Северна Африка и Западна Европа се оказват най-песимистичните региони - съответно с 28%, 27% и 26%, които мислят, че 2015 г. ще бъде по-лоша от 2014 г. Нигерия се оказва най-позитивно настроената страна за 2015 г., като 85% от интервюираните там смятат, че 2015 г. ще бъде по-добра. Ливан пък е най-песимистичен - само 26% декларират, че вярват по-добрата нова година, а 52% смятат, че ще идващата година ще е по-лоша.

В изночноевропейския регион отговорите по тази тема са поделени по около една трета оптимизъм, песимизъм и "без промяна". На този фон българите изглеждат песимисти за 2015 г. По-малко от 20% от запитаните декларират, че следващата година ще е по-добра от предишната, над една трета са песимисти, а още толкова мислят, че годината ще е същата. 12% се затрудняват да отговорят.

В годината, в която отбелязваме едно столетие от началото на "Великата война" си струва да зададем на хората въпроса дали биха пожелали да се сражават за родината си. В глобален мащаб, отговорът е: 60% - твърдят, че биха взели оръжие за страната си, докато 27% не изразяват подобно желание, сочи изследването на УИН/"Галъп интернешънъл".

Западноевропейците се оказват най-сдържани в желанието си да се сражават за родината - със скромните 25% желаещи, докато повече от половината заявяват, че не биха воювали за знамето си. Това ярко контрастира с отговорите в арабските страни от Близкия Изток и Северна Африка, където 77% заявяват желание да воюват за страната си. В азиатските страни този процент е 71%. В САЩ – 44% са готови да се сражават за родината си, докато в Обединеното кралство - само 27%, Франция – 29% и Германия – 18%. Въпреки добре известната склонност към неутралитет на швейцарците, 39% заявяват, че са готови да тръгнат на война за защита на родината си. За италианците се оказва, че нямат голямо желание да грабнат оръжието – 68% заявяват, че биха отказали да го направят.

В унисон с държавите от Европа в България се наблюдава сравнително нисък процент на хора, които биха се били за родината си. Всеки четвърти декларира, че е готов да хване оръжие, докато близо половината не биха го направили.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Мъж е убит, а двама полицаи са ранени при нападение с нож във Франция За пръв път Макрон нарече случай от този тип с истинското му име - ислямски терористичен акт  Ето как ни лъжат с филтриращите кани за вода Рекламираното пречистване на чешмяната вода от всички замърсители с тяхна помощ се оказва невярно
Задължителните документи за автомобила, ако ще пътувате с него зад граница Всички европейски граждани имаме право на престой в друга страна от Европейския съюз до 90 дни без да се налага да изваждаме виза или други документи Свали връхните дрехи Андреа показа отлична кондиция
Арестуваха го Проблеми за Ерик Мабиус Шокираща смърт в Русия Известна жена почина по много нелеп начин
Ваксина ще спира рака, преди да се развие в тялото Учените искат да обучат имунната система да разпознава и унищожава опасните клетки Какъв е характерът ви според кръвната група Хората имат различен характер и кръвната им група играе важна роля за това
Изяли сме 13 000 тона фалшиво сирене Количеството е по-голямо от произведеното през 2023 г. Трагедия във Франция Във френските Алпи
Неприятна новина за феновете на "Спайдърмен" Премиерата се отлага, но с малко... Провал за България В старт на биатлона