Въвеждат задължителното застраховане заради наводненията?
Държавата да се превърне в застраховател, а гражданите да плащат по 5 или 10 евро на година, за да може със събраните средства да се обезщетяват всички пострадали от природни стихии, предлага вицепремиерът Томислав Дончев. Той призна, че отделеният бюджет за възстановяване и подпомагане при бедствия е крайно недостатъчен и затова има нужда от алтернатива.
„Има повишаване на водата с няколко сантиметра и в Елхово, и в Ямбол. Трудна е ситуацията. Не съществува пряк риск за живота на хората. Няма наводнени етажи, а по-скоро мазета, където водата се изпомпва в по-ниските части. Към момента фокусът на усилията е около Белоградчик и останалите девет села без ток, които от няколко дни нямат електричество. Имаме един ресурс, за да бъдат компенсирани хората, но той не е безкраен. Междуведомствената комисия за подпомагане има ограничен лимит от 70 млн. лв., а вече имахме наводнения, които също трябва да бъдат подпомогнати. Имахме бедствия и във Варна, и в Бургас, и в Добрич, и във Велико Търново, и в Габрово. Проблемът е, че частните имоти трябва да бъдат застраховани. Затова трябва да бъде създаден катастрофичен пулт и да събираме по 5 или 10 евро на година“, заяви Дончев в „Денят започва“ по БНТ.
Той коментира и казуса “Южен поток”.
Вицепремиерът по европейските фондове и икономическата политика подчерта, че проектът би могъл да носи икономически ползи за България, тъй като би осигурил работни места. Освен преките ползи, свързани със самия инвестиционен процес, България би могла да има печалба, но само при определени показатели – при пълна запълняемост на тръбата, уточни Дончев.
Утре той ще участва на среща на енергийните министри и ще постави въпроса. „България не може да бъде просто оставена да претърпява всички щети от прекратяване на проекта. Политическата подкрепа по темата е важна. Европейските пари е важно да се управляват правилно“, коментира вицепремиерът. Той съобщи, че от европейските средства, които бяха спрени заради допуснати грешки в периода 2010-2013, до момента са възстановени средствата от Околна среда от 2013 г. Те са в размер на 400 млн. лева, каза още Томислав Дончев.
3
Коментара по темата
3.
bingo
08.12.2014 17:56:29
Първо си оправете язовирите и системите за следене на нивата им. А не като завали и започнат да се препълват всички на куп да ги изпускате, ако се следят прогнозите и се изпускат превантивно ще се избегнат голяма част от наводненията, колко години и жертви ви са нужни за да вкарате нещата в ред. Що не сложите и по един водомер да ви плащаме и водата която влиза в мазетата ни. Една стотинка няма да ви дам докато не видя работеща система. А виждам че взехте да смятате и в евро, да бяхте дали и по 50 евро коледни щом така ще ги смятаме. Изедници мръсни.
2.
градски
08.12.2014 13:23:13
заради малоумниците, всички сега ще плащаме. хората постоянно им опяват да си правят застраховки там където има проблеми, ама не. българина е тъп и не чува.
1.
ОПА......
08.12.2014 11:51:03
Дойдохме си на бирата.
Нали плащаме данък сгради и данък смет. А тези които не плащат са най-вече потърпевши и причинители на затлачванията.
Кой ще извършва застраховането и оценяването?
Нали плащаме данък сгради и данък смет. А тези които не плащат са най-вече потърпевши и причинители на затлачванията.
Кой ще извършва застраховането и оценяването?